Mis on Finantsvabadus?

Finantsvabadus

Kindlasti oled sa kuskilt kuulnud väljendit - FINANTSVABADUS - või oled külastanud samanimelist Facebooki gruppi või Discordi serverit. Võib olla oled mõelnud ka, mis see väljend tähendab? Tegelikult sellel sõnal ametlikku definitsiooni polegi. Kui küsida sama küsimust erinevate finantstarkuse ekspertide või investorite käest, saab vastuseks iga kord midagi erinevat.

Sellest võimegi järeldada, et finantsvabadus tähendab iga ühe jaoks midagi erinevat. Kindlasti ei tähenda see seda, et keegi enam tööd ei tee, pigem vastupidi. Finantsvabadus annab võimaluse teha seda, mida sa teha tahad, ilma et raha sinu otsuseid olulisel määral mõjutavad. Selleks, et finantsvabadusele siiski mingi numbriline mõõde anda, on välja mõeldud finantsvabaduse erinevad tasemed. Nendest tasemetest saad lugeda alt poolt.

Isiklikult minu enda jaoks on finantsvabadus pigem vaimne. Mina tundsin, et olen finantsvabaduse saavutanud siis, kui sain aru, et raha ei juhi mind vaid mina juhin raha. Tõsi. see tunne tekkis mulle umbes samal ajal, kui ma jõudsin finantsvabaduse esimesele tasemele. Tänaseks olen ma jõudnud teisele tasemele ning tasapisi liigun kolmanda suunas. Enam ei olegi nii oluline see millal ma sinna jõuan, vaid teadmine, et varem või hiljem juhtub see nagunii. Palju olulisem on seda teekond nautida ja pidevalt juurde õppida.

Kui sa tahad ka arvutada, millisel finantsvabaduse tasemel oled või kui kiiresti järgmisele tasemele jõuad, siis kasuta selleks finantsvabaduse kalkulaatorit.

Finantsvabaduse tasemed

Igal tegevusel peaks olema eesmärk ning see eesmärk peaks olema möödetav. Kuna finantsvabaduse saavutamine võtab üldjuhul aega, on mõistlik see teekond jaotada väiksemateks vahe etappideks. Kogenud rahatargad on välja mõelnud finantsvabaduse kolm taset, mille saavutamist saadki finantsvabaduse kalkulaatori abil arvutada. Järgnevalt leiad iga taseme lühikirjelduse. 

Tase 1

Portfelli kasv on suurem kui püsikulud.
Esimese taseme puhul katab sinu portfelli kasv ära sinu igakuised püsikulud. Kui sa tahaksid, võiksid palgatööd mitte teha, aga seejuures pole sul piisavalt vahendeid, et lubada endale sellist elu nagu sa tahaks - näiteks käia reisimas, restoranis söömas, kinos. Ka ei kasva sinu portfell passiivselt edasi.

Tase 2

Portfelli kasv on suurem kui tavapärased kulud.

Teise taseme puhul katab sinu portfelli kasv ära juba kõik püsi- ja elustiilikulud. Sul on piisavalt suur potfell, et muretult ära elada ka ilma tööl käimata. Samas, sinu teekond ei ole veel lõppenud, sest portfellist ära elades, ei kasva portfell orgaaniliselt edasi ja turu languse ajal ei pruugi portfell pakkuda piisavat tuge.

Tase 3

Portfelli kasv katab tavapärased kulud 2 kordselt.

Kolmanda taseme puhul katab portfelli kasv ära kõik kulud ning seda lausa kahe kordselt. See tagab selle, et portfelli suurus mitte ei seisa paigal vaid kasvab pidevalt edasi ning sinu rikkus suureneb. Samuti pakub selline portfell kaitset aegadel, kui turgudel valitsevad negatiivsed meeleolud.