Veebruar 2023 portfelli ülevaade – pohmell peale pidu!

Sissejuhatus

Foto: Raigo Pajula

Eelmine kuu oli turgudel meeletu pidu ja ralli. Veebruari paistis silma hoopis peaparandamise ja külgsuunas loksumisega. Vaata ka allolevat graafikut. Sellel on toodud SP500 indeksi päevased hinnad. Näeme, et populaarne USA indeks langes 2.46%. Võrdluseks, minu portfell küll kasvas 0.55%, aga mitte varade hinna tõusu abil, vaid tänu rahavoo investeeringutele ning portfelli lisatud raha toel.

Üks meeldejääv sündmus veebruari kuus oli Investor Toomase Investeerimisklubiga LHV, kes on minu portfellis ka päris suure osakaaluga, külastamine. Saime piiluda LHV tegemiste telgitagustesse. Sain üritusel LHV kohta teada nii mõndagi uut, mille peale ma varem ise pole tulnud või tähele pannud, mille peale tekkis suurem isu sinna juurde investeerida. Muide, ma panin kirja põnevamad faktid, mis mulle üritusest meelde jäid. Kui tahad neid vaadata, siis piilu minu Instagram’i profiili pinned story’de alla.

Samuti saime kokku oma investeerimise sõpradega, keda Äripäev kutsub hellitavalt “Tarkade klubiks” - mängisime pokkerit, arutasime maailma asjade üle ning tutvusime ühe väga põneva uue fondiga, mille tiimi hulgas on üks meie sõpruskonna liige. Ühesõnaga oli väga meeleolukas üritus, varsti jälle!

Muus osas oli kuu rahulik ja unine - nagu veebruarid kipuvad tavaliselt olema. Kogusin viisakalt laenude ja võlakirjade intresse ning tegin ka mõned investeeringud. Nendest ja numbritest täpsemalt kirjutan ma allpool, tasulises osas.

Continue reading

Finantsvabaduse grupi 2022a. küsitluse kokkuvõte

Sissejuhatus

Tere kallis lugeja! Sellest blogipostitusest leiad põhjaliku ülevaate Finantsvabaduse grupi 2022 aasta küsitluse tulemustest.

Olen seda küsitlust korraldanud juba aastast 2018 ehk seekord juba viiendat korda. Siin postituses vaatamegi koos, mida 2022. aasta vastused endas peitsid ning kuidas on tulemused muutunud võrreldes eelnevate aastatega. Etteruttavalt võin ütelda, et ka seekord leidsin nii mõnegi üllatava fakti.

Suur tänu kõigile, kes võtsid aega ja oma vastused kirja panid ning teele saatsid.

Kui sul tekib seda kokkuvõtet lugedes küsimusi või ideid, mida veel nende andmete abil võiks uurida, siis võta minuga kindlasti ühendust!

Continue reading

Jaanuar 2023 portfelli ülevaade – meeletu börsi ralli!

Sissejuhatus

Foto: Raul Mee

Oli see vast kuu! Aktsiaturud rallisid nii nagu homset polekski. Päris raske on nüüd hinnata, kas põhi on tehtud või mitte? Need kes on pidevalt ostnud, neil on elu ikka palju lihtsam. Selle ralli toel tegi minu portfell peaaegu kõigi aegade suuruse rekordi. Tõsi, eelmisest tipust alates on portfelli uut raha omajagu sisse pandud, seega läheb veel aega, enne kui eelmise aastaga tehtud langus nulli jõuaks, aga see polegi oluline, fakt on see, et millalgi see juhtub!

Möll käis nii turgudel, kui ka Investor Toomase konverentsil, mida mul oli au külastada ning esitada ettekanne optsioonidega kauplemise teemal. Kui sulle see valdkond ka huvi pakub, siis saad ettekande slaide siin vaadata. Aasta Investori tiitli pälvis Katri Teller - palju õnne sulle veelkord! Nominatsiooni said minu head sõbrad Marko ja Kristi - uhke värk!

Jaanuaris käisin esmakordselt ühe oma portfelli iduettevõtte investorite üritusel / peol, mis oli väga meeleolukas. Tore oli erinevate investoritega tuttavaks saada ja suhelda. Tore on kuulata erinevate investorite teekondi ja lugusid, need on väga inspireerivad. Selliseid vabas õhkkonnas toimuvaid üritusi võiks keegi veelgi korraldada.

Lisaks muule oli jaanuar veel planeerimise kuu. Panin kirja selle aasta eesmärgid - nii finantsilised, isiklikud kui ka ettevõtte omad. Hakkasin selleks kasutama ClickUp keskkonda. See keskond on mulle tore avastus, saan seal kõik vajalikud andmed (taskid, kliendid, tööd, erinevad protsessid, eesmärgid) sisse kanda. See annab võimalusi tegevusi automatiseerida ning loob kõigele süsteemi ning annab väga põhjaliku ülevaate. Näiteks näen, kuidas mul läheb eesmärkide täitmine, millal mõni laen hakkab aeguma, kui palju ettevõtte alt sissetulekut olen teinud jne. Võib-olla ma teen mingi aeg oma süsteemist ülevaate ja kui keegi tunneb huvi, saab protsessi endale kopeerida ja kasutusele võtta. ClickUp'il on olemas ka tasuta versioon, seega tasub uurida!

Continue reading

Portfelli kokkuvõte 2022

Sissejuhatus

Investor Toomase konverents 2023.
Foto: Raul Mee

2022 oli enamikele investoritele keeruline aasta, nii ka mulle. Kui siiani olen oma üheksa aastase investeerimise karjääri jooksul suutnud iga aasta lõpetada positiivse tootlusega, siis 2022 oli esimene negatiivse tootlusega aasta. Portfelli tootluseks tuli -6.8%. Kindlasti ei jää esimene negatiivne aastatootlus viimaseks. Samas ei ole minu hinnangul väga arukas vaadelda nii lühikest perioodi, sest vabalt võiks ju võtta mõned päevad lühema või pikema perioodi ning pilt oleks hoopis teine. Tegelikult tuleks ikkagi vaadata suurt pilti ja pikemat ajavahemikku. Kui ma vaatan oma portfelli keskmist tootlust viimase üheksa aasta peale, siis on see olnud keskmiselt 18% aastas. S&P 500 on samal perioodil pakkunud 10.5% suurust tootlust.

Olgem ausad, 2020 ja 2021 olid omakorda väga erakordsed aastad. Need kes olid 2022 kaotajad, aga kelle strateegia oli eelneval kahel aastal sarnane, andsid lihtsalt pisut oma tootlusest tagasi. Pole hullu! Samuti ei tasu kurvasta, vaid tunda head meelde nende üle, kes 2022 aastal tegid kinnisvaraga suurepärast tootlust. See asjaolu kinnitab vana tõde, et igal aastal on omad võtjad ja kaotajad - tuleb need üles leida ning oluline on enda portfelli ikkagi mingil määral vastavalt majandustsüklile ja muudele näitajatele ümber positsioneerida.

Olen juba aastaid oma blogis jaganud enda portfelli ülevaateid - teinud seda nii headel kui halbadel aegadel - selleks, et ikka ausalt jagada oma mõtteid. Peamiselt teen seda lootuses, et need inspireerivad kedagi või on kuidagi muud moodi kasulikud. Igal juhul põnevat lugemist!

- Taavi

Continue reading

OPTSIOONIDEGA KAUPLEMINE PUUST JA PUNASEKS

Investor Toomase konverentsi ettekande slaidid

Siit postitusest leiad 21. Jaanuaril 2023 toimunud Investor Toomase konverentsil toimunud ettekande slaidid. Kahjuks ettekande videot ennast ma jagada ei saa, aga slaididel on ka omajagu huvitavat infot. Kui teema pakub huvi, siis Googelda märksõnu ja leiad kindlasti palju materjali või hoopis kirjuta mulle!

Continue reading

Finantsvabaduse grupi aastakokkuvõtte küsitlus on avatud

Head uut aastat! Uue aasta pidustused on selja taga ja taaskord on aeg otsida välja uus kalender, teha kokkuvõtteid eelmise aasta tegemiste ja portfelli tulemuste kohta. Ning viimane aeg on paika panna uue aasta lubadused, eesmärgid ja strateegia. Ka mina teen eelmise aasta tulemuste kokkuvõtet ning peagi kirjutan sellel teemal blogipostituse. Jääge ootama!

Nii nagu varasematel aastatel, palume Sul osaleda suures Finantsvabaduse grupi aastakokkuvõtte küsitlusel. Kui varasematel aastatel oleme küsitluse läbiviimiseks kasutanud Google Forms keskkonda, siis seekord olen ise oma kätega arendanud lihtsa ja mugava keskkonna, kus juba varasemalt tuttavatele küsimustele saab vastata.

Selle postituse hetkeks on küsitlusele vastanud juba üle 300 investori. Varasemal aastal oli lõplik number pisut üle 1000. Põnev on näha, kas ka sellise keerulise investeerimisaasta järgi suudame saada sama või suurema arvu vastanuid?

Continue reading

S01E01 – Maja ehituse blogi – Kuidas kõik alguse sai

Sissejuhatus

Olen 2022. aasta jooksul nii blogis kuuülevaadetes mitmeid kordi rääkinud sellest, et olen koos perega alates kevadest endale väikest majakest ehitanud ning ka jaganud Instagramis pilte ehituse progressi kohta. Paljud sõbrad, tuttavad ja lugejad on palunud, et kirjutaksin blogisse ehituse kohta põhjalikuma ülevaate. Olen selleks pikalt hoogu võtnud ja otsustanud 2022. aasta tegemised mitme blogipostituse vahel ära jagada ja jõudmööda need postitused valmis kirjutada. Antud postitus on maja ehituse sarja esimene ja kajastab planeerimise osa ning mai ja umbes poole juuni reaalseid ehitustegevusi.

Idee oma kohast, aga kõik plaanid ebaõnnestusid

Maja 2022 aasta detsembris.

Kes siis ei unistanud koroonakriisi ajal kohast, kuhu linnast nelja seina vahelt saaks aeg-ajalt põgeneda. Sellest unistas ka meie pere. Olgugi, et meil oli juba varem koht, kuhu tulla, Saaremaal. Aga see asus Tallinnast umbes 4-tunnise autosõidu kaugusel ja kui veel võtta arvesse tagasisõit, siis minek ja tulek kokku on sisuliselt üks tööpäev. Mõtlesime, et võiks siis hoopis mandrile, soovitatavalt Harjumaale või selle lähedale mõne maatüki või vanema maja osta, kus aeg-ajalt käia.

Vaatasimegi kv.ee-s erinevaid kuulutusi, hoidsime uutel kuulutustel silma peal. Samuti vaatasin kohtutäiturite oksjoneid või riigi maa müüke või kruntide müüke osta.ee-s. Kõik, mida pakuti, oli meie soovide kohaselt üsna mõttetu (ülerahvastatud piirkondades, liiga kallis, liiga väike, liiga suur). Mis seal ikka, tuli otsingupiirkonda laiendada. Kuna meil on plaan kunagi minna Saaremaale elama, hakkasime ka sinna poole vaatama. Ega siingi suurt midagi ei olnud. Huvitavaid pakkumisi oli küll oluliselt rohkem, aga tahtsime kohta saada Kuressaare lähedale ja ideaalis vanemate suvila ja vanaema maade lähedale.

Seal kandis otseselt pakkumisi ei olnud. Tuli võtta kasutusele teine taktika. Postitasime ostusoovi kohalikku foorumisse ja Facebook’i gruppidesse. Jällegi ei toiminud. Siis võtsime ette maaameti kaardi ja konkreetsed huvi pakkuvad tükid ning proovisime kinnistusraamatut või naabritega rääkimise kaudu uurida, kas keegi on nõus müüma. Saime ainult eitavaid vastuseid, pigem taheti ise osta. Viimane õlekõrs oli üks krunt, kus oli mahajäätud maja peal, mida külastati ainult suviti. Tegime pakkumise nii kogu krundile (koos metsaga) kui ka ainult metsa tükile. Ootasime vastust pikalt, aga seda ei tulnud. Peale mitmendat korda uurimist saime lõpuks eitava vastuse. Plaan jällegi ei toiminud.

Mõtlesime, et mis siis teha. Tahaks ju mingit oma kohta, kus saaks oma äranägemise järgi toimetada ja midagi oma kätega ehitada. Nimelt minu üks pikaajaline unistus listis “asjad, mida ma tahan elu jooksul ära teha,” on oma kätega maja ehitamine nullist. Viimases hädas tulime ideele, et äkki ehitaks hoopis siis midagi minu vanemate suvila krundile. Sellega tabaks mitu kärbest ühe hoobiga – oleks vanemate lähedal, maa eest ei pea maksma, elektri ühenduse rajamine on odav, suvilas on rohkem ruumi mitme pere jaoks korraga. Hakkasime siis vaikselt vanemaid moosima. Isa oli skeptiline, kas ikka suudame ise midagi valmis ehitada. Ema oli põhimõtteliselt nõus. Tundus, et oli vaja ainult natuke detaile arutada ning lõpuks saime nõusoleku.

Continue reading

November 2022 ülevaade

Sissejuhatus

Ühest küljest oli november üsna hea kuu - aktsiad tõusid, intressid laekusid, aga portfelli väärtus siiski kukkus. Selle põhjuseks oli kaks sündmust. Esiteks. FTX (üks krüpto vahendaja) läks põhja ning tõmbas sellega kaasa ka kogu krüpto sektori. Bitcoin üksi viis portfellist lausa 0.8% selle väärtusest.

Teiseks. Umbes sama palju vähendas portfelli väärtust erinevad Funderbeamis kauplevad osakud. Seda selle pärast, et Funderbeam otsustas jaeinvestorid ukse taha jätta ning keskenduda privaatsetele klientidele. See ilmselt käivitas uue müügilaine ning viis niigi odavad osakud veelgi alla. Kui neid kahte sündmust poleks olnud, oleks seis lausa roosiline.

Mis veelgi kehvem, siis tõenäoliselt tuleb ka üks investeering selle aasta lõpu seisuga kas täitsa või osaliselt maha kirjutada, kuna väljavaated pole enam roosilised. See viib portfellist omakorda 2% minema. Pole midagi parata. Portfellis on mitmeid riskantsemaid investeeringuid, mis headel aegadel muidugi tegid ka head tootlust.

Novembri postitused

Continue reading

Minu Coinbase konto pandi ette hoiatamata lihtsalt kinni!

Lugu sellest, kuidas minu Coinbase konto kinni pandi ning mida ma sellest õppisin!

Täna (29.11.2022) hommikul ärgates märkasin ma oma postkastis kirja Coinbase'lt. Millel oli lakooniline pealkiri: "NOTICE OF ACCOUNT CLOSURE". Mõtlesin, et mis siis nüüd, kas Coinbase on ka sarnaselt FTX'iga mingisuguses jamas ning on hakanud kontosid sulgema, et suuremat jama ära hoida. Korra käis peast läbi ka mõte, et äkki on mõni pahalane minu kontole ligi pääsenud ning midagi korda saatnud. Kuna mul on turvalisus nr.1 ja kõik vastavad meetmed kasutusele võetud, siis seda väga ei uskunud. Aga mis kirjas siis oli?

Continue reading

Oktoober 2022 ülevaade

Sissejuhatus

Viimased mitu kuud on minu investeerimisportfell liikunud sarnaselt tõusude ja mõõnadega - kui ühel kuul portfell kukub suurelt, siis teisel jälle taastub. Graafikult vaadates on kahjuks näha, et hetkel veel on sellise kõikumiste trend alla poole. Samas on näha märke, et turud on leidnud teatud piiri, millest alla poole enam kukkuda naljalt ei taheta. See muidugi võib olla ajutine, aga viimased uudised USAst, kus inflatsioon on näidanud aeglustumise märke võivad viidata sellele, et põhi on juba tehtud või on selle tegemine lähedal. Teadupärast liiguvad turud majandusest umbes 6-8 kuud ees pool ehk vaatavad tulevikku. Seega kui majanduses on keerulised ajad alles ees, siis turgudel võivad need juba möödas olla. Kindlasti on oluline ka fakt, et väga palju on raha, mis ootab turule sisenemist, see tähendab seda, et positiivsete väljavaadete korral hüppab ostu nõudlus kiirelt üles ja varade hinnad tõusevad pigem kiiresti.

Kuna põhja on väga raske ennustada, olen iga kuu ikkagi vähemal või rohkemal määral aktsiaid ostnud. Kuigi raha osakaal on tasapisi pigem tõusnud, siis on see peamiselt tulnud laekunud laenu intresside ja põhiosa ning dividendide arvelt, mida ma pole laenudesse enam tagasi suunanud. Pigem olen raha suunanud aktsiaturgudele, nii kolmandasse sambasse, USA turule ning Balti turule. Tehingutest saad lugeda täpsemalt alt poolt. Kokkuvõttes olen ma "long-term" (järgmise 6 - 12 kuu osas) positiivne ning plaanin jao kaupa vaba raha osakaalu vähendada.

Continue reading