November 2022 ülevaade

Sissejuhatus

Ühest küljest oli november üsna hea kuu - aktsiad tõusid, intressid laekusid, aga portfelli väärtus siiski kukkus. Selle põhjuseks oli kaks sündmust. Esiteks. FTX (üks krüpto vahendaja) läks põhja ning tõmbas sellega kaasa ka kogu krüpto sektori. Bitcoin üksi viis portfellist lausa 0.8% selle väärtusest.

Teiseks. Umbes sama palju vähendas portfelli väärtust erinevad Funderbeamis kauplevad osakud. Seda selle pärast, et Funderbeam otsustas jaeinvestorid ukse taha jätta ning keskenduda privaatsetele klientidele. See ilmselt käivitas uue müügilaine ning viis niigi odavad osakud veelgi alla. Kui neid kahte sündmust poleks olnud, oleks seis lausa roosiline.

Mis veelgi kehvem, siis tõenäoliselt tuleb ka üks investeering selle aasta lõpu seisuga kas täitsa või osaliselt maha kirjutada, kuna väljavaated pole enam roosilised. See viib portfellist omakorda 2% minema. Pole midagi parata. Portfellis on mitmeid riskantsemaid investeeringuid, mis headel aegadel muidugi tegid ka head tootlust.

Novembri postitused

Rahatarkus

Minu Coinbase konto pandi ette hoiatamata lihtsalt kinni!

Portfelli ülevaated

Oktoober 2022 ülevaade

Rahatarkus

Avasin Lightyear’is ettevõtte konto

Continue reading

Minu Coinbase konto pandi ette hoiatamata lihtsalt kinni!

Lugu sellest, kuidas minu Coinbase konto kinni pandi ning mida ma sellest õppisin!

Täna (29.11.2022) hommikul ärgates märkasin ma oma postkastis kirja Coinbase'lt. Millel oli lakooniline pealkiri: "NOTICE OF ACCOUNT CLOSURE". Mõtlesin, et mis siis nüüd, kas Coinbase on ka sarnaselt FTX'iga mingisuguses jamas ning on hakanud kontosid sulgema, et suuremat jama ära hoida. Korra käis peast läbi ka mõte, et äkki on mõni pahalane minu kontole ligi pääsenud ning midagi korda saatnud. Kuna mul on turvalisus nr.1 ja kõik vastavad meetmed kasutusele võetud, siis seda väga ei uskunud. Aga mis kirjas siis oli?

Continue reading

Oktoober 2022 ülevaade

Sissejuhatus

Viimased mitu kuud on minu investeerimisportfell liikunud sarnaselt tõusude ja mõõnadega - kui ühel kuul portfell kukub suurelt, siis teisel jälle taastub. Graafikult vaadates on kahjuks näha, et hetkel veel on sellise kõikumiste trend alla poole. Samas on näha märke, et turud on leidnud teatud piiri, millest alla poole enam kukkuda naljalt ei taheta. See muidugi võib olla ajutine, aga viimased uudised USAst, kus inflatsioon on näidanud aeglustumise märke võivad viidata sellele, et põhi on juba tehtud või on selle tegemine lähedal. Teadupärast liiguvad turud majandusest umbes 6-8 kuud ees pool ehk vaatavad tulevikku. Seega kui majanduses on keerulised ajad alles ees, siis turgudel võivad need juba möödas olla. Kindlasti on oluline ka fakt, et väga palju on raha, mis ootab turule sisenemist, see tähendab seda, et positiivsete väljavaadete korral hüppab ostu nõudlus kiirelt üles ja varade hinnad tõusevad pigem kiiresti.

Kuna põhja on väga raske ennustada, olen iga kuu ikkagi vähemal või rohkemal määral aktsiaid ostnud. Kuigi raha osakaal on tasapisi pigem tõusnud, siis on see peamiselt tulnud laekunud laenu intresside ja põhiosa ning dividendide arvelt, mida ma pole laenudesse enam tagasi suunanud. Pigem olen raha suunanud aktsiaturgudele, nii kolmandasse sambasse, USA turule ning Balti turule. Tehingutest saad lugeda täpsemalt alt poolt. Kokkuvõttes olen ma "long-term" (järgmise 6 - 12 kuu osas) positiivne ning plaanin jao kaupa vaba raha osakaalu vähendada.

Continue reading

Avasin Lightyear’is ettevõtte konto

Kõik vähegi suuremad investeerimise huvliised kindlasti mäletavad, et tänavu suve lõpus alustas Lightyear (Eestlaste ja endiste Wise töötajate asutatud ettevõte) muuhulgas Eesti klientide teenindamist, võimaldades neil avada enda juures eraisikukonto ja esimesena investeerida nii USA kui ka EU aktsiaturul ilma tehingutasuta. Tookord ei võtnud ma vaevaks seda uudist eraldi blogis kajastada, kuna teadupärast on Eesti maksusüsteem eraisikute vastu üsna ebasõbralik ja enamus investoreid kasutavad oma varade haldamiseks juriidilisi kehasid ehk ettevõtet. Kuid mõni päev tagasi sain ma oma postkasti huvitava kirja - nimelt pidas Lightyear'i tiim oma sõna ning valmis on saanud Eesti ettevõtete konto tugi. Lightyear uuris, kas oleksin valmis ettevõtte "on-boardimise" protsessi beta-testima ning tagasisidet andma selle kohta. Olin lahkesti nõus! Allpool kirjutan oma kogemusest ning esimestest arvamustest ehk DAY-ZERO.

NB! Kajastan siin postituses ainult enda mõtteid, mis baseeruvad teenuse esmasel testimisel, minu investeerimise strateegiatel ning eelistustel. Selle postituse eest ma ei ole saanud mingit tasu. Ainuke võimalus kasu saamiseks on siis, kui kasutate minu boonuskoodi ettevõtte konto loomise eelselt või järgselt. Samas ei ole selle postituse eesmärk teenida lihtsat raha, vaid tutvustada uut võimalust investeerimiseks ning anda huvilistele ka väike "küpsis", et kulusid veelgi kokku hoida.

Continue reading

September 2022 ülevaade

Sissejuhatus

September on lõppenud ja kui ma vaatan oma portfelli tulemusi, siis taaskord oli tegu “punase” kuuga ja langus oli üsna suur. Portefell kukkus septembris -2.43%. Tõsi, võrreldes juuniga, kus kukkumine oli lausa -8.33% ning võrreldes S&P500 või Nasdaq100 indeksiga, polnudki nii väga hullu.

Minult on palju küsitud seda, et mida praeguses olukorras tegema peaks ja mis ma ise teen? Ma olen sellisel arvamusel, et kindlasti tasub jätkata oma strateegiat ja osta häid finantsvarasid. Küll ma arvan, et praeguses olukorras pole veel mõistlik aktsia turgudel minna “ALL IN”, vaid teha oste ajas hajutatult, sest praeguse languse algupärased põhjused pole muutunud ega lahendust leidnud. 

Tasapisi tasub küll panna täis oma 3 sammas, sest aasta lõpp pole enam kaugel. Minu hinnangul võiks suuremad indeksid kukkuda see aasta maksimaalselt 10% (arvestades juuni ja septembri põhjasid). Ise arvestan seda piiri ja plaanin oma viimased ülekanded kolmandasse sambasse ära. 

Continue reading

August 2022 ülevaade

Sissejuhatus

August oli taaskord kiire kuu, mille veetsin peamiselt Saaremaal maja ehitades ning kaugtööd tehes. Maja väljast ei ole veel 100% valmis, vaid vajab umbes 2-3 tööpäeva tööd, aga neid saan tegema hakata alles siis kui saabuvad viimased kaks kolmnurkset akent. Loodetavasti saab nende töödega alustada siiski septembri kuu jooksul.

Muidu olen nüüd tagasi Tallinnas ja saan rohkem keskenduda investeeringute juhtimisele ning investorite kogukonnaga suhtlemisele. Samuti plaanin teha rohkem freelance projekte. Seega, kui kellelgi on mõnu hea mõte, mida võiks teha nii seoses investeerimisega (näiteks korraldada mõni üritus, kokkusaamine, webinar, ühine arutelu – andke teada). Samuti kui kellelgi on mõni huvitav projekt, kus on tarkvara arenduse/arhitekti/audiitori abi vaja, võib ka julgelt kirjutada. Äkki leiame mingi matchi!

Continue reading

Juuli 2022 ülevaade

Sissejuhatus

Üle pika aja võtsin veidi aega, et kirjutada valmis uus blogipostitus. Need kes mind Instagramis jälgivad, teavad, et minu selle suve projektiks on ehitada ise nullist maja. Kõik selle juures on enda tehtud – projekt, ehitamine, viimistlus jne. Oskused tulevad Youtubest, Googlest, tuttavatelt ja erinevate toodete juhenditest. Ühesõnaga on see projekt oodatust oluliselt töö/ajamahukam ja seetõttu polegi muudeks hobideks see suvi eriti aega jagunud. Kindlasti teen sellest projektist sügisel detailsema ülevaate koos “progress” piltidega ja kirjeldustega.

Portfellis tegelikult palju toimunud ei ole. Kõik mis portfellis suve alguses oli, on ka praegu alles. Sellest kõigest kirjutan all pool. Erinevalt juunist, siis juulis oli turgudel väike leevendusralli ning portfellis peaaegu kõik tõusis, eriti riskantsemad varad ja varaklassid. Arvan, et see tõus siiski on lühiajaline nind sügisel võime näha jälle rohkem punaseid numbreid. Kuigi, ma ei usu et me selle aasta põhjadest väga kaugemale kukume. Eks aeg annab seletust!

Continue reading

Mai 2022 ülevaade

Pikka sissejuhatavat juttu seekord ei kirjuta. Turud on närvilised ja languses. Investorid üldiselt paanikas. Mõned tsitaadid mille üle mõelda:

Everyone has long term prospects until they have short term losses.

Everyone wants to buy when there is blood in the streets until it is.

Continue reading

Mõtted Celveron Mobility IPOst

Ilmselt on enamus investoreid kursis sellega, et Cleveron Mobility teeb hetkel IPOt ning kaasab raha. Avalikult kaastakse 5M€ ja sama palju soovitakse kaasata ka privaatses pakkumises, kus saavad osaleda ainult suuremad investorid.

Kuna minu käest on uuritud, mis ma ise teha plaanin – kas osta või müüa või kas üldse tasub ettevõttesse investeerida, siis otsustasin panna kirja mõned mõtted, mis mul ja teistel investoritel ettevõttega seoses on tekkinud.

Continue reading

Aprill 2022 ülevaade

Tere lugeja!

Viimasest ülevaatest on möödas juba liiga palju aega – vahele on jäänud lausa veebruari ja märtsi toimetamised. Ausalt öeldes, ega palju ei olegi muutunud. Portfell ise on sisuliselt sama koha peal, üks kuu tõuseb ja teine kuu langeb. Siiski, püüan selles postituses siiski anda ülevaate sellest, mida vahepealse aja jooksul portfellis teinud olen.

Turgudel, nagu sellele aastale kombeks, valitseb korralik segadus. Kasvuaktsiad kukuvad, väärtusaktsiad enam-vähem hoiavad hinda ning energeetika (eelkõige gaas ja nafta, kuigi ka elektriga seotud instrumendid) kasvavad. Kahjuks minu portfellis on just need kasvuaktsiad koos krüpto positsioonidega kõige suuremat peavalu valmistanud. Aga täpsemalt sellest siis all pool.

Muus osas on aasta algus olnud ka muutuste rohke. Vahetasin töökohta, olen teinud vedi freelance töid (tarkvara auditeid, aidanud veebipoode parandada jms.) tahtsin maatükki osta (ei leidnud), plaanin suvel maja ehitada, inflatsioon on meeletu… ah, tavalised teemad.

Continue reading