Portfelli kokkuvõte 2021

2021 aasta oli investeeringute osas tõenäoliselt kõigile edukas, kes olid oma raha kuhugi paigutanud. Need kes olid ainult rahas, ilmselt nii õnnelikud ei ole. Ka minu portfellil läks hästi. Etteruttavalt näitas portfell tootlust lausa 35%.

Selles postituses annangi ülevaate oma portfellist aastal 2021. Kirjutan sellest, kui suur oli tootlus võrreldes erinevate indeksitega, kuidas läks kõigi varaklassidega, mida olen ostnud – müünud – hoidnud ja mida plaanin teha 2022 aastal.

Tegelikult on investeeringud ja portfelli kasv ainult üks osa elust ja eelmisest aastast. Sellel kõigel ei oleks eriti mõtet, kui minu kõrval ei oleks armastavat elukaaslast ja toredat last, vingeid sõpru, vahvaid tegemisi ja ettevõtmisi, tugevat tervist ning vähem muretsemist ja stressi. Kõige sellega olen püüdnud töiste tegemiste kõrvalt tegeleda ka 2021 aastal ning plaanin seda jätkata ka järgnevatel aastatel.

Mainimist väärivatest muutustest oli võib-olla kõige suurem see, et 5 päevase töönädala asemel olen praktiseerinud 4 päevast töönädalat, mis on mulle andnud juurde 20% rohkem lisaaega ja võimaluse paindlikumalt oma tegemisi korraldada ja võimaluse muude tegevustega tegeleda. Tõsi olen sellega kaotanud ka 20% palgast, aga aeg on siiski kõige väärtuslikum vara mida müüa. Ma ei julge pead anda, et see aasta 3 tööpäeva peale üle lähen, aga pikemas perspektiivis tahaks ja plaanin seda teha küll.

Põnevaid sündmusi oli veelgi: kihlumine, uude töökohta minek, pikem suvepuhkus, lapse väikelaste kooli ning jalgpalli trenni minek, rohkem aktiivseid tegevusi nii üksi kui ka perega. Usun, et tasakaal eraelu ja tööelu vahel läks paremaks ja loodetavasti paraneb see veelgi!

Mõnusat lugemist!

Loe edasi

Oktoober 2021 ülevaade

Oktoober oli portfelli mõttes päris toimekas kuu. Varasem negatiivne kasv muutus õnneks roheliselt positiivseks. Tähtsamad tegevused on all pool ilusti kirjas – ei oska sissejuhatuses midagi otseselt välja tuua.

Tegelikult olen ma vahepeal alustanud ka ühe uue projektiga, Instagrami jälgijad juba teavad – ehitan kauplemise robotit, kes iseseisvalt (esialgu Coinbase krüpto turul, hiljem ka Interactive Brokersi kaudu muudel turgudel) tegutseb. Tänaseks on roboti beta versioon valmis ning ta on teinud juba pea 40 000 dollari väärtuses käivet. Eesmärk on jõuda 50 000 peale, mille järel muutuvad tehingutasud juba märgatavalt väiksemaks, et kiired tehingud ära tasuks. Proovin järgmistes ülevaadetes kursis hoida, kuidas robotil läheb.

Teaser roboti dashboardilt

Loe edasi

September 2021 ülevaade

September oli portfelli mõttes punane kuu, täpselt nagu puulehed sügisel metsas. Enamik aktsiaid kukkusid või hõljusid 0% kasvu juures ning iduinveesteeringud kiskusid kokkuvõttes terve portfelli täiesti punasesse. Balti turul oli kuu alguses kõva ralli, tänu pensionirahadele, kuid kuu jooksul korrigeerusid hinnad tagasi madalamale tasemele. Ilmselt tänu uutele tulevastele IPO’dele on ilmselt paljud investorid müümas oma olemaolevaid positsioone, et uutesse ettevõtetesse raha paigutada. Tasub olla tähelepanelik, võib-olla tekib huvitavaid võimalusi.

Kes minu instagrammi kontot jälgib, siis vast on kursis, et septembris asusin ma tööle uude kohta uues rollis – lahenduse arhitekt. Seepärast pole mul tegelikult olnud väga palju aega panustada portfellile ja investeeringute haldamisele, kuna olen võtnud rohkem aega uue töökohaga kohanemiseks. Peab tõdema, et on päris hea omada üsna passiivset portfelli, kus igapäevaselt eriti midagi ei peagi tegema. September oli põnev kuu ka selles osas, et tegin üle pika aja esinemise investeerimise teemadel ühes ettevõttes ning koolitasin/nõustasin paari inimest, kes ka investeerimisega alustada soovivad. Mulle meeldib teisi aidata ja ise selle juures õppida juurde. Seega kui keegi veel on huvitatud, andke julgelt teada, leiame kindlasti mingi win-win lahenduse.

Loe edasi

August 2021 ülevaade

Minu portfelli arengu mõttes oli august üsna vaikne kuu, erinevalt näiteks Investor Toomasest, kelle portfell kasvas mühinal. Põhiline erinevus oli selles, et minu portfellist Coopi ja teiste populaarsete Balti aktsiate osakuid täna pole, jah LHV’d siiski on, ja oma positiivse tulemuse andis ka, aga samas jätkas Change CNG osak kukkumist ja nullis LHV tootluse ära … Loe edasi

Juuli 2021 ülevaade

Juuli kohta palju rääkida polegi. Pooltel nädalatel puhkasin – külastasin erinevaid kohti ja üritusi, telkisin, surfasin, tegin suvilas tööd – ja teise poole olin päevatöö lainel. Investeeringutega tegelemine ja sotsiaalmeedias aja veetmine on olnud suhteliselt minimaalne. Eks sügisel saab nende teemadega jälle rohkem tegeleda. Mõned tehingud siiski olid, nendest on juttu täpsemalt all pool. Etteruttavalt – peamiselt müüsin, kuna portfelli on vaba raha tuleviku investeeringute jaoks juurde vaja.

Loe edasi

Investeerimisfestivali 2021 kokkuvõte

2-4 juuli toimus Kallaste turismitalus taaskord selle aasta investeerimiskogukonna tippüritus – Investeerimisfestival. Olen kohal olnud juba neljandat korda, millest kahel on olnud au ka lavalaudadel olla. Seekord olin külastaja rollis ning proovin anda enda poolse kokkuvõtte üritusest ja mõningatest ettekannetest. Nagu varasemalt, oli üritus taaskord väga hästi korraldatud. Kõik – alates teeviitadest, parkimisest, registreerimisest, toitlustamisest, ajakavast kuni programmini, esinejateni, külastajateni, meeleoluni oli korraldatud suurepäraselt. Kordagi ei tekkinud tunnet, et oleksin ise midagi teisiti teinud. On näha, et korraldustiim on varasematest aastatest õppinud ja kõik aspektid täiuslikkuseni lihvinud.

Külastasin üritust koos oma kihlatu  Liisiga nii reedel kui laupäeval. Kuna pileteid oli keeruline saada, siis ostmise hetkeks olid kahjuks kõik ööbimise variandid turismitalus kui ka lähipiirkonnas juba läbimüüdud, siis seekord pidime ööbimiseks sõitma Tallinnasse, seega öisest melust ja saunas käigust sel aastal osa kahjuks ei saanud. Samas teised rääkisid, et õhtu oli olnud väga lõbus ning teiste investoritega mestimist ja jutustamist jagus kuni varaste hommikutundideni.

Kui reedel kuulasin kõiki eduloolava ettekandeid, siis laupäeval jõudsin kuulata valitud osa programmist. Seda pigem selle pärast, et esinemised toimusid kahel erineval laval ning vahepeal ringi liikudes kohtusin nii uute kui vanade tuttavatega ja nendega jutustamine venis tihti pikale. Pole hullu – see ongi selle ürituse üks võlusid – teiste investoritega suhtlemine, eriti peale koroona aega. Kokku külastas üritust kahel päeval kokku üle 1000 külastaja. Igal aastal on tuttavaid nägusid rohkem.

Loe edasi

Juuni 2021 ülevaade

Juuni möödunus üsna rahulikult. Pool ajast tegin päevatööd, teise olen puhanud. Seda näitab ka portfelli kokkuvõte allpool – pole midagi erilist selles osas teinud. Paar korda nädalas vaatasin, mis aktsiaturud, Funderbeam ning ühisrahastusportaalid teevad ja kõik. Vast kõige mainimisväärsem tehing oli AMC shortimine optsioonide abil. Juuni “bear call” 35/40 (müüsin 35$ ning ostsin 40$ strike’ga) … Loe edasi

Mai 2021 ülevaade

Kuna eelmine ülevaade võeti üsna soojalt vastu, otsustasin proovida uuest järjepidevalt ülevaateid kirja panna. Nii mul endal on hiljem neid põnev lugeda ja äkki mõni lugeja leiab ka mõtteid ja ideid ning küsib küsimusi juurde. Mai kuu iseenesest oli üsna tegus. Portfell kokkuvõttes küll langes, põhiliselt tänu krüpto turu kukkumisele, aga muus osas oli portfellis … Loe edasi

Aprill 2021 ülevaade

Tere lugeja. Ma pole pikka aega blogisse midagi kirjutanud, vabandan! Mõned tuttavad on uurinud – miks ma siis kirjutada ei viitsi ja kas investeerimine on jäänud sootuks tahaplaanile või on portfellis koroona tõttu asjalood kehvad. Tegelikult ei seda ega teist. Lihtsalt pole olnud midagi vahvat kirjutada. Aprilliks vast juba on – saab eelnevate kuude suuremad sündmused ja muudatused portfellis ühe postitusega ilusti kokku võtta.

2021 aastal olen jätkanud ühisrahastusportaalide kaudu välja antud laenude osakaalu vähendamist. Aprilli lõpuks on ühisrahastuslaenude osakaal langenud juba 13% peale. Tegelikult on mai lõpuks osakaal veelgi väiksem, sest olen otsustanud enamiku rahast Mintose portaalist välja tuua ning investeerida otse Credistari võlakirja. Nimelt olen Mintoses nagunii enamus rahast neile andnud ning üldiselt on Mintoses seis kaootiline, tihti raha lihtsalt seisab kontol.

Loe edasi