Mitu blogi lugejat on mulle kirjutanud ja uurinud Mintoses investeerimise kohta. Kuna ma ei ole finantsnõustaja, siis ma ei saa investeerimise nõu anda, kuid võin kirjutada põhimõtetest mida ma ise Mintoses investeerides olen alguses järginud ja järgin ka täna.

 • “Alusta tasa ja targu” – Alustava ühisrahastusinvestorina ei pruugi sul olla täielikku ülevaadet ja tunnetust kuidas portaal täpselt toimib, milline on selle põhi- ja järelturu dünaamika, millised on laenupakkujad, milline on majanduse olukord jne. Hea viis teadmatusest tulenevaid riske maandada on alustada väiksemate summadega ning pidevalt õppides ja kogemusi saades alles portfelli suurendada.
 • “Analüüsi laenu väljastavat ettevõtet väga põhjalikult” Mintoses sa ei osta mitte Mintose enda poolt väljastatud laene, vaid neid väljastavad kolmandad ettevõtted – laenukontorid, Mintos ise on vahendaja. Sisuliselt võtad sa selle ettevõtte riski, seega tasub enne ettevõtte tausta uurida. Olulised lisaks ettevõtte finantsandmetele on: äritegevuse pikkus, väljastatud laenude maht (nii portaalis kui portaali väliselt), kas ettevõte on emiteerinud võlakirju, kas laenudele on ka ettevõtte/emaettevõtte tagatis, kui suure osa laenust jätab ettevõte oma bilanssi jne. Paljud need andmed on kätte saadavad Mintose “Loan Originators” lehelt.
 • “Vali tagasiostugarantiiga laene” – Mintoses saab osta nii tagasiostu-, kui ka ilma  tagasiostugarantiita laene. Hoolimata sellest, et viimastel on suurem intress, ei tasu neid puutuda. Tagasiostugarantiiga laenude puhul võtad sa sisuliselt laenu väljastaja riski ja reaalse laenusaaja risk on marginaalne, mis muutub oluliseks siis, kui laenu väljastaja läheb ise pankrotti.
 • “Ära riski suure osaga portfellist” – Üldiselt on levinud arusaam, et ühisrahastuse osakaal portfellist peaks olema vähem kui 50% ja pigem 20-30% kandis. Minul täna on see ligikaudu 70%, kuna näen seal paremaid võimalusi kui teistes varaklassides, lisaks olen ma juba aastaid teemaga kursis olnud ja loodetavasti suudan riske paremini hinnata ja maandada. Hoolimata sellest, et Mintoses üks suurimaid riske on laenu väljastaja krediidirisk (tagasiostuga laenude puhul), siis jääb alati ka portaali enda risk. Seega ei soovita ma alguses üle 40% oma portfellist sinna investeerida, kui just absoluutnumbrites portfell alles väike ei ole.
 • “Ole alati kursis turuolukorraga” – Mintose turg on pidevas muutumises, parima ülevaate sellest saab Mintose blogi, Mintose Facebooki gruppi ja teiste investorite blogipostitusi lugedes. Näiteks toimuvad aegajalt erinevad kampaaniad, mille abil on võimalik tootlust oluliselt suurendada, toimuvad suuremad tagasiostud, langetatakse-tõstetakse intresse jms. Selliste sündmuste mõjul muutub ka põhituru ja järelturu dünaamika ning nii ühest kui teisest võib tekkida võimalus parematel tingimustel uusi laene osta või hoopis müüa.
 • “Eelista lühiajalisi laene” – Alguses on mõistlik eelistada lühiajalisi laene, näiteks kestvusega paarist kuust kuni ühe-kahe aastani, kuna probleemide tekkimisel saad investeeringu tõenäolisemalt kätte kui pikaajalisematelt laenudelt, lisaks on järelturul lühiajalisemate laenude vastu suurem huvi, kui peaks mingi aeg olema vaja portfell rahaks teha.
 • “Kontrolli, kas laenul on ka lisatagatis” – Mõnede laenude puhul on lisaks laenukontori tagasiostu garantiile ka teine lisatagatis, näiteks Mogo autolaenude puhul on see auto ja mõnede kinnisvara laenude puhul kinnisvara ise. Tasub silmas pidada, et mitte kõigil Mogo laenudel pole auto tagatiseks, nimelt väljastavad nad ka tavalisi tarbimislaene. Selle punkti idee tuli Veikkolt.

Mis põhimõtteid sina jälgid? Anna kommentaarides teada ja ma täiendan nendega seda postitust.

NB! Kui sul tekkis huvi Mintoses investeerida, siis kasuta liitumiseks seda linki. Siis saad kolme kuu jooksul investeeritud ja teenitud summast 1% boonuseks tagasi. Lisaks saan 1% ka mina. Lisaks enne investeerimist mängi läbi ka võimalikud stsenaariumid erinevate intresside ja ajaperioodide kohta, kasutades liitintressi kalkulaatorit.

9 thoughts on “Mintoses investeerimise olulised põhimõtted

 1. Meelis ütleb:

  Väga asjalik, aitähh! Kuigi ise juba paar aastat nokitsen seal, pole töö ja hobide kõrvalt suutnud nii põhjalikult süveneda. On hea, kui keegi on võtnud vaevaks asja pulkadeks lahti võtta :).

 2. Veikko ütleb:

  Kõik väga mõistlikud punktid! Üks lisapunkt, mis vääriks kaalumist: valida laenud, millel on tagasiostugarantiile lisaks veel lisatagatis (Mogo puhul auto, kinnisvara laenude puhul kinnisvara, jne). See vähendaks veel riski, et kui kõige hullem juhtub ja tõesti ettevõte ei suuda tagasiostugarantii lubadust täita, siis miskit võiks ka nendest laenudest tagasi tiksuda.

  1. Taavi ütleb:

   Tänud. Lisasin selle kohta ühe punkti juurde.

  2. Maali ütleb:

   Mogo autolaenude LTV on suures osas 80-110%,mis tähendab,et 5000 maksev auto maksab 5a. pärast 500€.Kas see 500€ katab hapuks läinud laenu on suur küsimärk.

 3. Elunaut ütleb:

  Mintosega on praegu nii hapud lood, et mina oma kriteeriumitele sobivaid laene ei leia enam. Ja Mogo tagasiostuga on mul rohkem kui kolmandik rahast tagasi tulnud ja nüüdseks ka portaalist välja kantud.

  1. Taavi ütleb:

   Veel mõned päevad tagasi sai järelturult -0.5% – 0% 11-13% Mogo laene soetada. Täna saab neid ainult juurdehindlusega. Üldiselt on täna üldse turul kraami vähem kui nõudlust (thanx Mogo, thanx Mintos soovita sõbrale kampaania eest). Ilmselt sügisel asi stabiliseerub. Või mitte 😀

 4. DM ütleb:

  Tere

  Olen suht algaja veel, seega küsimus, kuidas arvutada portfelli suurust, kui nt on laenatud 1) x summa Mintoses, 2) x summa OR 3) x summa Estategurus jne ?

  1. Taavi ütleb:

   Liidad kõikide portfellide jäägid kokku.

   1. DM ütleb:

    Aga nt arvutada mitu % on osakaal neist omavahel a) mintos jne

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.