Portfelli kokkuvõte 2021

2021 aasta oli investeeringute osas tõenäoliselt kõigile edukas, kes olid oma raha kuhugi paigutanud. Need kes olid ainult rahas, ilmselt nii õnnelikud ei ole. Ka minu portfellil läks hästi. Etteruttavalt näitas portfell tootlust lausa 35%.

Selles postituses annangi ülevaate oma portfellist aastal 2021. Kirjutan sellest, kui suur oli tootlus võrreldes erinevate indeksitega, kuidas läks kõigi varaklassidega, mida olen ostnud – müünud – hoidnud ja mida plaanin teha 2022 aastal.

Tegelikult on investeeringud ja portfelli kasv ainult üks osa elust ja eelmisest aastast. Sellel kõigel ei oleks eriti mõtet, kui minu kõrval ei oleks armastavat elukaaslast ja toredat last, vingeid sõpru, vahvaid tegemisi ja ettevõtmisi, tugevat tervist ning vähem muretsemist ja stressi. Kõige sellega olen püüdnud töiste tegemiste kõrvalt tegeleda ka 2021 aastal ning plaanin seda jätkata ka järgnevatel aastatel.

Mainimist väärivatest muutustest oli võib-olla kõige suurem see, et 5 päevase töönädala asemel olen praktiseerinud 4 päevast töönädalat, mis on mulle andnud juurde 20% rohkem lisaaega ja võimaluse paindlikumalt oma tegemisi korraldada ja võimaluse muude tegevustega tegeleda. Tõsi olen sellega kaotanud ka 20% palgast, aga aeg on siiski kõige väärtuslikum vara mida müüa. Ma ei julge pead anda, et see aasta 3 tööpäeva peale üle lähen, aga pikemas perspektiivis tahaks ja plaanin seda teha küll.

Põnevaid sündmusi oli veelgi: kihlumine, uude töökohta minek, pikem suvepuhkus, lapse väikelaste kooli ning jalgpalli trenni minek, rohkem aktiivseid tegevusi nii üksi kui ka perega. Usun, et tasakaal eraelu ja tööelu vahel läks paremaks ja loodetavasti paraneb see veelgi!

Mõnusat lugemist!

Aktsiad

Stonks only go up!

Absoluutskaalal on suurima osakaalu tõusu teinud aktsiad. Kui aasta alguses moodustas aktsiate osakaal portfellist 31% siis aasta lõpuks oli see kasvanud 37% peale. Tõsi küll, portfelli lisandus erakorraliselt juurde teine sammas, mida ma varem portfelli kooseisu ei arvestanud, sest puudus võimalus seda vajadusel rahaks teha või suunata mõnda teise varaklassi. Täna on see võimalus tänu pensionireformile olemas ning seepärast teise samba portfelli kooseisust leiabki. Kuna mul on teine sammas laiapõhjalistes aktsiaindeksites, siis sobib ta minu portfellistrateegiaga ideaalselt.

Kui vaadata seda, mis üksikaktsiate osas muutunud on, siis paistavad silma just pankade aktsiad. Nii LHV, Siauliai kui ka Swedbank on teinud läbi viisaka tõusu. Swedbank’i puhul see allpool olevast tabelist välja ei paista, aga see on puhtalt seepärast, et ma pole teda just väga palju juurde ostnud ning portfell on kasvanud kiiremini kui Swedbank’i positsioon ise. Lisaks on Swebank maksnud heldelt dividende.

Samuti olen ma aasta jooksul üritanud vähendada väikeste positsioonide osakaalu portfellist, seetõttu on “muud” rida (seal on aktsiad, mis üksikult on alla 1% portfellist) ka langenud, aga nagu näha, siis täna on see rida veel ikkagi üsna suur, lausa 6.29%. 2022 aastal tahaks siiski seda osa allapoole viia, sest selliste väikeste positsioonide hoidmine ja jälgimine tekitab lisa ajakulu ja suures pildis on nende mõju absoluutnumbrites pigem väike.

Mis puutub Balti aktsiaturu IPOdesse 2021 aastal, siis olen peaaegu kõigis ka osalenud ning enamik olen siiski kasumiga müünud. Täna on portfellis alles Hepsori osakud, mille ka tegelikult müüsin tipus ja siis veidi madalamalt tagasi ostsin ja plaanin seda positsiooni veel suurendada. Tean, et 2022 aastal on IPOsid veel omajagu tulemas ja tõenäoliselt pidu jätkub. Siiski soovitan võtta rahulikult, sest lõpuks tuleb selline IPO mis enam nii eduks pole (ei märgita üle ja/või peale avanemist kukub).

Üks lisa hobi mida ma olen praktiseerima hakanud on optsioonidega kauplemine. See on toonud mulle nii võite kui ka kaotusi, kuid kokkuvõttes olen siiski veidi kasumis. Ennekõike on see olnud väga huvitav uus tahk ja võimalus aktsia investeeringute kõrval. Plaanin kindlasti ka sellel ennast edasi arendada.

Iduinvesteeringud

Idude osakaal portfellist on kasvanud 18% pealt 22% peale. Peamine tõus on seotud Planet42 osakute väärtuse kasvuga, samuti olen Planet42 osakuid järelturult juurde noppinud (vahel harva on mõned osanikud neid müünud).

Funderbeamis olen likvideerinud suure osa pisikestest investeeringutest, mis on märgitud “muud” rea alla. Alles jätsin sellised investeeringud, mida olen nõus pikemalt hoidma. Peamiselt olen müünud igasugu toidu vms. tootmisega seotud ettevõtted ja alles jätnud pigem tehnoloogia ettevõtted. Ainuke erand on Chaga, kes lihtsalt teeb nii unikaalset toodet.

Tänaseks olen ma päris suures osas väljunud Change investeeringust (veidi on seda Funderbeami vahendusel alles). Põhjuseks on peamiselt see, et nad ei ole suutnud oma kasvu piisavalt kiirelt jätkata ja tõenäoliselt oli ma suvel nende osas liiga optimistlik ja ettevõtte väärtus oli tugevalt ülehinnatud. Hetkel on see raha ootamas Bitcoinis. Kui nende tulemused siiski paranevad, olen valmis positsiooni uuesti suurendama.

Laenud ja võlakirjad

Laenude osakaal on langenud 22% pealt 6% peale ja võlakirjade osakaal 19% pealt 17% peale. Peamiselt seetõttu, et rahatrüki mõjul on intressid igal pool langenud ja samas inflatsioon tõusnud, seega pole Omaraha ega Mintose laenud mulle eriti atraktiivsed, kui samal ajal saab börsidel üle 20% tootluseid. Seepärast olengi tagasi tulnud raha välja kandnud ja suunanud muudesse varaklassidesse.

Mingi osa raha on siiski võlakirjadesse jäänud. Juurde olen ostnud näiteks Creditstar’i (mille jaoks müüsin Mintoses madalama intressiga Creditstar’i laene), veidi Iutecrediti võlakirja ja üsna suur osa Planet42 võlakirju (kuna seal on intress veel piisavalt atraktiivne).

Mintose puhul oli negatiivne veel see, et pidin lisaks eelmise aasta 2000 eurole maha kandma veel 1000 euro jagu Finko (Varks) laene, kokku on Varksi laenukontori kinnipanekuga kahjumit tulnud üle 3000 euro.

Krüpto

How Bitcoin Works - "This is fine" meme, Bitcoin Edition : Bitcoin | Bitcoin,  Crypto money, Crypto currencies

Teisena kõige suurema kasvu portfelli osakaalude osas tegi krüptoinvesteeringute varaklass, jõudes aasta lõpuks 7.28% peale. Suurema osa selles moodustab Bitcoin ja ülejäänud Etherium ja hunnik alternatiivseid coine ja projekte. Nendest omakorda on enamus krüpto roboti kauplemise portfellis. Krüpto robotist pole ma blogis väga palju rääkinud, rohkem olen selle projektiga huvilisi kursis hoidnud oma Instagrami konto postituste ja story’de kaudu. Seega, kui krüpto ja tegelikult üldse kogu rahatarkuse teema pakub huvi ja kui sa oled Instagram’i kasutaja, siis hakka jälgijaks!

Üldiselt olen ma krüpto osas positiivselt meelestatud. Siiski, ei taha ma osakaalu liiga suureks tõsta, sest riskid ja volatiilsus on väga suured. Ma arvan, et aasta esimesed kuud on kindlasti väga volatiilsed ning ma ei imesta, kui krüpto turg üldiselt veel jätkab langustrendi. Samas usun, et aasta lõpuks on hinnad siiski kõrgemad kui praegu. Ma olen märganud, et krüpto teemal on väga palju valearvamusi. Tahaksin selle aasta jooksul kirjutada blogipostituse, kus prooviks krüpto valdkonnast tavainimesel arusaadavamalt kirjutada. Kui selline postitus huvi pakub, siis anna kommentaarides või muul moel teada, äkki leian rohkem motivatsiooni!

Portfell

Tootlus

Kasutades NAV meetodit (mis mõtab arvesse portfelli lisatud ja välja võetud rahavoogusid), oli 2021 aasta tootlus 35.35% (ajalooline annualiseeritud tootlus on 2021 lõpu seisuga 21.58% aastas). Samal ajal tõusis näiteks S&P500 indeks dollari baasil 26.89%, Nasdaq100 21.39%, Dow Jones 18.73% ja Funderbeam’i indeks langes 1.7%. Ehk suurematele indeksitele tegin ma oma tootlusega ära. Samas, kui vaadata all pool olevat graafikut, kus on võrreldud tootlust S&P500’ga siis sügise jooksul seisis minul tootlus paigal, samal ajal kui S&P 500 tõusis omajagu kõrgemale.

Portfelli tootlus 2021. Võrdlus S&P 500’ga.

Aga näiteks Investor Toomas teenis 2021 aastal tootlust lausa 42.86%, mis oli minust oluliselt parem näitaja.

Portfelli tootlus 2021. Võrdlus Investor Toomasega,

Portfelli jaotus

All pool on toodud varaklasside ja suuremate positsioonide võrdlus 2020 aasta lõpu ja 2021 aasta lõpu seisuga ning viimases tulbas on toodud konkreetse investeeringu muutus.

Varaklass20202021Muutus
Aktsiad30.95%37.07%+20%
2 sammas0.00%6.42%
LHV Pank2.75%4.22%+53%
Federal Realty Investment Trust3.15%3.75%+19%
3 sammas (indeks)3.77%3.61%-4%
Swedbank3.85%3.29%-15%
Siauliai pank2.81%3.27%+16%
Tallinna Kaubamaja1.76%1.82%+3%
Berkshire Hathaway1.88%1.80%-4%
Wise0.00%1.58%
S&P 5001.06%1.02%-4%
Muud9.93%6.29%-37%
Iduettevõtted18.59%22.19%+19%
Planet428.14%13.14%+61%
Parcelsea0.00%1.95%
Chaga1.72%1.79%+4%
Silen0.56%1.35%+141%
Barking1.28%1.31%+2%
Bikeep0.65%1.40%+115%
Muud6.25%1.26%-80%
Võlakirjad19.59%17.79%-9%
Planet4212.70%10.75%-15%
Credistar2.82%6.06%+115%
Iutecredit0.00%0.98%
Endover4.07%0.00%-100%
Krüpto1.6%7.28%+355%
Bitcoin1.60%4.93%+208%
Muud0.00%2.35%
Laenud22.60%6.11%-73%
Omaraha10.46%4.73%-55%
Mintos11.74%1.22%-90%
Bondora0.36%0.13%-64%
Moneyzen0.04%0.03%-25%
Mitteavalikud aktsiad4.02%5.61%+40%
Cleveron4.02%3.23%-20%
Liven0.00%2.38%
Raha2.64%3.95%+50%
EUR2.62%4.73%+81%
GBP0.00%0.00%
SEK-0.40%-0.05%-88%
USD0.42%-0.72%-271%
Investeeringud 2020 vs 2021.

Anna teeada kuidas sinul läks!?
Edukaid investeeringuid!

Kommentaarid

4 thoughts on “Portfelli kokkuvõte 2021

  1. Tere! Algaja küsimus: kas tohiks paluda lihtsat näidet, kuidas sa NAV meetodil portfelli aastatootlust arvutad (või viidet kergesti mõistetavale allikale)? Ma ise olen senini (tegutsen 1,5 aastat) arvutanud erinevate investeeringute tootlust XIRR-valemiga, kui see annab annualiseeritud tootluse alates investeeringu algusest, mitte konkreetse aasta kohta. Tegutsen ka päris aktiivselt, et aasta jooksul lisan uusi investeeringuid ja ostan aktsiaid jupikaupa juurde. Ette tänades 🙂

      1. Kas ma saan õigesti sellest NAV arvutusest aru:
        1) 1.01 kannan kontole 10 EUR, fikseerin NAV osaku väärtuseks 100 ühikut
        2) 2.01 ostan selle 10 EUR eest aktsiaid, NAV 100 ühikut
        3) 3.01 aktsia hind hüppab 10%, NAV 110 ühikut
        4) 4.01 panen portfelli 100k raha juurde, NAV 110 ühikut
        5) rohkem ei tee midagi, 31.12 NAV 110 ühikut, portfelli suurus 100 011, portfelli aastane tootlus 110/100-1=10%, tootlus eurodes 100 011 – 10 – 100k=1 EUR

Kommenteeri

Loe, kuidas kommentaari andmed on kaitstud.

Scroll to top
%d bloggers like this: