Juuli oli rekordiline kuu ja tegi pika puuga ära kõigile varasematele tulemustele. Paraku jääb seekordne rekord veel üsna pikaks ajaks kehtima, sest üle poole sissetulekust moodustas peaaegu kõigi Crowdestate projektide ennetähtaegne müük järelturul. Täpsemalt müügi põhjustest on kirjas järgmises peatükis.

Lisaks Crowdestatele olid tormituuled, erinevalt Eesti suvest, ka Mintoses, kus Mogo alustas laenude tagasioste, mis lisaks kõigele muule (soovita sõpra kampaania) tekitas ka suure defitsiidi põhi- ja järelturul. Investoritel tekkis palju vaba raha ja niigi vaikne suvi viis selleni, et laene eriti saada polnud ning ka mõned laenukontorid koos Mogoga langetasid pakutavate laenude intressimäärasid. Ka minult osteti mingi osa laene tagasi ja nende asemele osaliselt sain järelturult asendust (Mogo, Lendo, Creditstar), aga mingi osa rahast jäi kontole paremat aega ootama.

Omarahas kannan jätkuvalt raha välja, kuna soovitud intressiga laene sisuliselt välja ei lähe. Samuti oli rekordiline kuu punaste osas, kus ~800€ teenitud intressist tuli lahutada ~300€ punaste müügist tulnud kahjumit. Bondoras, erilisi muudatusi ei toiminud, sealt viisin ka natuke seisma jäänud raha välja.

Passiivne sissetulek

Juuli neto (sissetulekust on maha arvutatud erinevad kulud, näiteks tehingutasud, mahakantud laenud jms.) passiivne sissetulek suurenes võrreldes juuni kuuga 2278€ ja oli 5142€. Portfelli väärtuse kasv (realiseeritud ja realiseerimata tulud miinus kulud) suurenes võrreldes juuni kuuga 1578€ ja oli 5100€.

chart(1)

Passiivne sissetulek oli erakordselt suur põhiliselt just tänud Crowdestate portaalile. Nimelt realiseerisin ma seal kõik endale kuuluvad Läti projektid (paljude projektide kohta on tulnud nii Crowdestate enda ülevaadetest kui ka meediast palju negatiivset tagasisidet, mis on seotud nii otseselt projektide enda läbiviimise, kui ka arendajatega). Seetõttu minu hinnangul on Lätis liiga palju riske ning samuti puudub turutunnetus, kuna tegu on geograafiliselt ja poliitiliselt teise riigi ja asukohaga.

Samuti otsustasin realiseerida Metsa tee projekti, kuna sealt on järjepanu tulnud negatiivseid uudiseid ja võib juhtuda, et rahade väljamaksmist pikendatakse veelgi. Enamus minu laenujuppide ostjaks on olnud keegi isik Saksamaalt, kes ilmselt omakorda üritab projektid vaheltkasuga maha müüa. Informatsiooni asümmeetria tõttu ilmselt kõik negatiivsed uudised välismaale nii kiirelt ei jõua ja seega kiiresti reageerides saab projektidest üsna hõlpsalt välja ning tootlus on samuti päris hea.

chart(2)

Portfelli varade jaotus

Portfelli varade jaotus juuli lõpu seisuga oli järgmine.

Aktsiad 6.85%
SAB1L 6.85%
Raha 18.82%
EUR 18.81%
USD 0.01%
Võlakirjad 6.41%
Creditstar 6.41%
Laenud 67.92%
Mintos 39.65%
Omaraha 25.23%
Crowdestate 1.35%
Bondora 1.28%
Moneyzen 0.22%
Estateguru 0.19%

7 thoughts on “Juuli 2018 ülevaade

 1. RahaRobot ütleb:

  Vau, päris korralik passiivne boost! Oleks iga kuu selline 😀

  1. Taavi ütleb:

   Tänud 🙂 Hiljemalt mõne aasta pärast võiks iga kuu selline olla küll, kui liitintress oma tööd korralikult ikka teeb.

 2. Meelis ütleb:

  palju need summad siis on, kui see saladus ei ole :)? Teenistus on igati auväärne igatahes, soovin ise ka kunagi sinna maani jõuda. Aga noh, aktisatelt dividendi tulu on oluliselt madalama tootlusega :).

  1. Taavi ütleb:

   Mis summasid täpselt silmas pead? Portfelli suurust?

   1. Meelis ütleb:

    Just, eks väike huvi on ikka võrrelda enda portfelli teiste omadega :).

 3. Hosse ütleb:

  Kui suure juurdehindlusega Crowdestates oma läti projekte müüsid?

  1. Taavi ütleb:

   Mina müüsin sellise hinnaga, et ostja XIRR oli umbes sama nagu projektil esialgu. Nii läksid projektid loetud päevadega müügiks ja mina sain projekti tootluse hoitud aja eest ka kätte, ega kaotanud midagi.

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.