Kuna eelmine ülevaade võeti üsna soojalt vastu, otsustasin proovida uuest järjepidevalt ülevaateid kirja panna. Nii mul endal on hiljem neid põnev lugeda ja äkki mõni lugeja leiab ka mõtteid ja ideid ning küsib küsimusi juurde.

Mai kuu iseenesest oli üsna tegus. Portfell kokkuvõttes küll langes, põhiliselt tänu krüpto turu kukkumisele, aga muus osas oli portfellis muudatusi omajagu. Täpsemalt saab nendest lugeda portfelli jaotuse peatükist. Üks põnev projekt oli Investor’i ajakirja intervjuu andmine – “Tarkade klubi” teemal. Kes tahab täpsemalt lugeda, võtke ajakiri ligi ja lugege läbi. Palju huvitavad mõtted teemal, kuidas moodustada oma mastermind grupp/ sõpruskond, kellega ühiselt investeerimisteemadel igapäevaselt arutada ja õppida.

Passiivne sissetulek

Kuu passiivne sissetulek (sissetulekust on maha arvutatud erinevad kulud, näiteks tehingutasud, mahakantud laenud jms.) kahanes võrreldes eelneva kuuga -2969€ ja oli 1939€. Millest 1198€ olid intressid Omarahast, Mintosest, Planet42 antud laenust. Omakorda 28€ laekus dividendidest. Ülejäänud 446€ moodustas optsioonidega kauplemine ja 666€ tulu mahakantud laenude taastumisest ja aktsiatega kauplemisest.

Portfell ise langes kokku umbes -21 000€, peamiselt tänu Bitcoini ja krüptoturu kukkumisele, mis viisid langusesse ka Change osaku CNG. Postituse kirjutamise hetkeks on mõlemad veidi taastunud, kuid mitte varasemale tasemele. Saame hakkama™!

Portfelli jaotus

Liven

Huvitavamad muudatuses portfellis olid sellised:

 • Otseinvesteering Liveni osalusse – olen bullish kinnisvara sektori osas ning mulle meeldib Liveni lähenemine ja ambitsioon. Liven on elukondliku kinnisvara arendaja, kes on tegutsenud üle 7 aasta. Nende eeliseks on personaalne lähenemine ning hästi läbi mõeldud planeering ja detailid – tulemuseks on äge kodu. Huvitava faktina on enamik valminud kortereid enne ehituse lõpetamist juba müüdud! Seega, kes endale kodu otsib, andke teada, äkki saan aidata ja saata vihje, kui midagi põnevat on turule tulemas ;). Raha kaasamisest saad lugeda siit.
 • Samuti konverteerisin suure osa Mintoses olevast rahast Credistari võlakirjaks. Pikendasin nii olemasolevat võlakirja kui ka suunasin võlakirja uut raha. Mintoses oli mul enamik rahast nagunii Creditstarile antud, seega otsustasin võtta stabiilsema ja parema riski-tootluse suhtega instrumendi.
 • Suurendasin veidi Ignitise aktsiapositsiooni.
 • Müüsin veidi Swedbank aktsiaid, mida põhjast kauplemise eesmärgil soetasin.
 • Ostsin juurde Change CNG osakuid, kui Bitcoin tegi uusi põhjasid.
 • Ostsin juurde Bitcoini ja Ethereumi börsil kauplevat fondi.
 • Müüsin mõned väiksemad aktsiapositsioonid IB’s, enamik kasumis, mõned kahjumiga, põhiliselt et vähendada halduskulu.
 • Müüsin mõned väiksemad positsioonid Funderbeamis, samuti et vähendada halduskulu.
Aktsiad35.31%
2 sammas6.03%
Federal Realty Income3.20%
Siauliai pank3.19%
3 sammas3.11%
Swedbank2.93%
LHV Pank2.62%
S&P 500 Financials Sector2.14%
Berkshire Hathaway1.77%
Tallinna Kaubamaja1.62%
Ignitis1.56%
Baltic Horizon Fund0.99%
XBTE Bitcoin fond0.92%
S&P 5000.89%
Equity Residential0.68%
S&P US Dividend Aristocrats0.59%
Muud aktsiad3.08%
Iduettevõtted30.92%
Change invest10.13%
Planet429.53%
Barking2.41%
Parcelsea2.10%
Chaga1.90%
Ampler1.48%
Fundebeam1.10%
Silen1.02%
Bikeep0.86%
Muud iduettevõtted0.39%
Võlakirjad15.97%
Planet42 võlakiri9.46%
Creditstar võrlakiri6.51%
Laenud9.67%
Omaraha6.58%
Mintos2.86%
Muud laenud0.23%
Mitteavalikud aktsiad5.55%
Cleveron2.99%
Liven2.56%
Raha2.59%
EUR1.66%
USD1.10%
SEK-0.18%

3 thoughts on “Mai 2021 ülevaade

 1. Urmas Voit ütleb:

  Oled sa kindel, et Change osaku CNG viis alla Bitcoini ja krüptoturu kukkumine. Mai keskpaigas andis Change teada, et senised osanikud saavad võimaluse otse investeeringuks (väljaspool kauplemisplatvorme) Change Groupi osalusse teatavate piirangutega – min. ticket 25k€ ja lock-up periood 1 aasta. Kuna valuatsioon oli selgelt allpool market cap’i, siis äkki tõmbas mõni omanik kiirustades oma raha platvormilt välja et otse investeerimisringis osaleda. See aga viis osaku hinna alla.

  Võiks arvata, et Bitcoini ja krüptoturu langus tõi endaga kaasa ka suurema krüptovaluutadega kauplemisaktiivsuse ja see võiks mõjuda pigem Change ärile positiivselt kui kauplemismahud kasvavad. Muidugi osa sellest lülitab tasa kauplemistasu kahanemine ühe coini vastu aga suures plaanis võiks olla tulemus kauplemisplatvormile neto positiivne.

  1. Taavi ütleb:

   Tere. Tänud kommentari eest. Üldiselt olen küll pigem kindel, et krüpto turu kukkumine mängis suurt rolli. Kuna CNG on seotud Bitcoiniga, siis on näha, et kui BTC kukub või tõuseb siis CNG hind sellele üldiselt ei reageeri ehk liigub koos BTC üles ja alla. Kui kürpto turg kukkus, muutus ka CNG’ga kauplemine vähem aktiivseks, seega juba varem madal likviidsus jäi veel madalamaks. Sarnaselt Change osaku väärtusega langes ka Coinbase aktsia väärtus. Mis puutub raha kaasamisse siis, tõesti, seal on ka oma osa. Mõned investorid konverteerisid oma CNG ja Funderbeeami osaluse otseinvesteeringuks, aga kõik need investorid pole veel jõudnud oma CNG ja Funderbeami osakuid maha müüa, seega võib surve veel jätkuda. Aga minu teada peaks raha kaasamise hind olema suhteliselt sarnane praegusele hinnale. Aga ma pole mures, krüptoga seotud ettevõtmised on turu lainetusest mõjutatud. Ma ise olen longterm investor Changes ja pigem kasutasin juhust ja ostsin odavalt juurde 🙂

   1. Urmas Voit ütleb:

    Funderbeamis kauplemise sulgemise hetke Market Cap on 237M€. Värskelt lõppenud rahakaasamise valuatsioon oli 175M€
    https://tech.eu/brief/tallinn-based-crypto-investment-platform-change-closes-e3-7-million-crowdfunding-round-now-valued-at-e175-million/

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.