Talv tuli ootamatult vara sel aastal, sama üllatuslik oli oktoobri kuu passiivne sissetulek, mis oli kõigi aegade suurim laekumine. Suurim tulu tuli Crowdestate Tedre 53 projektist laekunud intressidest, samuti laekusid Olympic Entertainmenti dividendid. Kolmandaks tõusis ka ühisrahastuses antud laenude intressitulu. Põhiline tõus tuli tänu sellele, et septembris suurendasin oma positsioone Twinos ja Mintoses, mille laenud oktoobris tegidki oma esimesed tagasimaksed. Samuti laekus Bondoras ajalooliselt suurim intressitulu.

Investeeringud

Oktoobris suurendasin põhiliselt Omaraha positsiooni. Bondoras kandsin osa rahast välja, mis laekus väiksema intressidega roheliste laenude müügist järelturul. Hetkel ostan Bondoras järelturult 25% ja kõrgema intressiga ning hea makseajalooga laene ja vaatan kuidas see strateegia töötab. Portfelli haldurit kindlasti aktiveerima ei hakka, kuna laenude intressid on niivõrd madalale langenud – ainult järelturult saab vanemaid laene, millel on veel enam-vähem vastuvõetav intress ning tänu makseajaloole minu hinnangul väiksem risk.

Lisaks kandsin oma väikse positsiooni Investly’st välja kuna siiani valisin seal arveid käsitsi ja see oli liiga ajamahukas. Kui nad tulevad varsti oma uue isepakkujaga välja, mida saab seadistada ka riskitaseme järgi ning mahtude suurenedes kaalun uuesti seal investeerimist.

Aktsiaturul otsustasin likvideerida ja võtta kasumit Tallinna Kaubamaja positsioonilt kuna minu hinnangul on hind sobiv kasumi võtmiseks ja ma ei usu, et aktsia enam nii kiirelt tõuseks. Kui peaks tulema kriis, siis saab Tallinna Kaubamaja korralikult pihta. Samuti oli praegune hinnatõus tingitud headest kvartalitulemustest, mille üheks peamiseks vedajaks oli autode müük. Ma ei usu, et nad seda korrata suudavad iga kvartal. Pigem suunan saadud raha mingiks ajaks teistesse varadesse või jätan ootele.

Samuti müüsin ära oma LHV positsiooni, kui aktsia hind tõusis üle 8€. Antud positsioon sai ostetud pigem spekulatiivsel eesmärgil ja strateegia oli see, et kui hind tõuseb piisavalt, siis müün, kui langeb või väga ei tõuse, olen valmis ka hoidma. LHV on muidu hea ettevõte, kuid võrreldes teise regioonis tegutsevate pankadega analüütikute arvamusele tuginedes ülehinnatud (kui just hinnas kajastuv kasvuootus ei realiseeru). Usun, et “punaselt” turult saab tulevikus seda aktsiat ka soodsamalt soetada.

Passiivne sissetulek

Kuu passiivne sissetulek suurenes võrreldes septembriga 856.38€ võrra ja oli kokku 1239€. Intressid ühisrahastuses antud laenudest tõusid 557.87€ (+254.86€) , sissetulek reklaamide näitamisest 53.42€ (+0.04€), intressid kinnisvara ühisrahastusest 544.39€ (+536.09€). Dividende ja võlakirjade intresse laekus 83.32€ (+65.39€). Kuu keskmine kulude ja passiivse sissetuleku suhe (aasta baasil) oli 60.72% (+5.14%).

Oktoober2016

4 thoughts on “Oktoober 2016 ülevaade

 1. toomas ütleb:

  Huvitav lugemine!
  Kui peaksid praeguse seisuga järjestama Mintose, Omaraha Bondora selle järgi kuhu lähitulevikus kõige rohkem investeerida plaanid, siis kuidas see järjekord välja näeks?
  Teine küsimus ka – mis arvad kinnisvara ühisrahastusest väljaspool Crowdestate’i? Kas on väga risky? Endal ainult Crowdestate’iga kokkupuudet olnud aga väliselt jätavad teised veidi ebakompetentsema mulje.

  1. Taavi ütleb:

   Tänud kommentaari eest 🙂

   Nendest kolmest OR, Mintos, BO – selline järjekord. OR on hea tootlus pikaajalisele investorile, kuna head intressi saab pikaajalistest laenudest ja väljuda hetkel ei saa enneaegselt.

   Mintoses siis Mogo puhul topeltgarantii + lihtsam väljuda kuna mahud suured ja järelturg üsna likviidne.

   BO hetkel pikasperspektiivis pole atraktiivne tänu madalatele intressidele. Nad võtavad liiga suure tasu omale, et kasumisse lõpuks jõuda ja see viitab sellele, et nende äritegevus pole väga efektiivne.

   Estategurus olen osalenud ja hetkel kaks projekti veel portfellis. Minu jaoks liiga väike tootluse ja riski suhe täna. CE puhul risk suurem aga paljudel projektidel potensiaalne tootlus kõvasti suurem. Tuleb lihtsalt analüüsida rohkem enne investeerimist.

 2. rahakratt ütleb:

  Ohsaraiskmisnumbrid! Kas julged öelda ka, mis suuruses papp sul kokku ringi tiirleb, et nii nooblilt tagasi viskab?

  1. Taavi ütleb:

   Kes tahab, saab teoorias tuletada kui aasta tulu kokku arvutab ja realistliku annualiseeritud tootlusega ristkorrutise teeb. Vihjeks nii palju, et see on veidi suurem kui S&P ajalooline keskmine tootlus. Samas ei tohi unustada, et CE puhul laekuvad ka 2+a kestnud projektid. Lisaks tuleks tegelt maha võtta mahakantud/ebatõenäoliselt laekuv põhiosa ja lõpuks ka tulumaks.

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.