Ma pole tükk aega ühtegi rida blogisse kirja saanud. Otsustasin, et kirjutan postituse oma ajaloost Bondoras. Seda mitmel põhjusel. Esiteks, kui kunagi ammu kirjutasid Bondorast pea kõik blogijad, siis täna sisuliselt mitte keegi. Olen vist üks väheseid, kes Bondoras üsna aktiivselt veel tegutseb. Teiseks ka selle pärast, et minu varasemad strateegiad enam seal nii edukalt ei tööta, seoses ajapikku toimunud muudatustega (sellest all pool). Seega hakkab vaikselt Bondora olulisus minu portfellis tuhmuma. Olgu kuidas on, siiki on Bondora olnud minu portfellis ühe suurima tootlusega investeering, seega on ta neid ridu igati väärt.

Ajalugu

Aasta 2009

Eraisiku konto loomine

Kandsin sisse oma esimesed summad. Eraisiku kontole kantud raha ei ületanud kunagi 500€. Laenud valisin tol ajal käsitsi ja suvaliselt.

Aasta 2009
Jaanuar 2014

Ettevõtte konto loomine

Alustasin investeerimisega tõsisemalt ja Bondora oli üks esimesi kohti kus õnne proovisin. Esimese aasta jooksul lisasin Bondorasse ~5000€. Strateegia oli algul pigem suvaline, hiljem analüüsisin laenajate andmeid ja üritasin leida valesti hinnastatud laene.

Jaanuar 2014
August 2016

Kauplemine järelturul

Hakkasin järelturult ostma valesti hinnastatud laene (liiga odavalt müüki pandud või Bondora poolt vale hinnangu saanud). Suurema intressiga laene hoidsin alles, teisi müüsin vahelt kasuga edasi.

August 2016
Jaanuar 2017

Punaste laenude ostmine

Võtsin kasutusele uue strateegia ja hakkasin ostma allahindlusega punaseid laene, lootuses et need mingi hetk taastuvad ning maksavad lisaks põhiosale ära kogunenud intressid ja viivised.

Jaanuar 2017
Jaanuar 2019

Punaste laenude müük ja otsade kokku tõmbamine

See aasta olen tegelenud varem ostetud punaste laenude müümisega, kui näen et mitu aastat ei ole neid suudetud sisse nõuda. Eelkõige Hispaania laenud.

Jaanuar 2019

Statistika

NimetusVäärtus
Portaali kantud raha7 515€
Portaalist välja kantud raha17 600€
Konto väärtus täna (rohelised + kollased + vaba raha)5 353€
Annualiseeritud tootlus (2014 – täna)43%
Punaste laenude põhiosa26 000€
Punaste laenude kogunenud intressid ja viivised47 360€
Järelturu ostude käive162 600€
Järelturu müükide käive160 700€

Kokkuvõte

Nagu eelnevast tabelist näha, siis umbes 5 aastaga (eeldusel, et müüksin oma rohelise portfelli päeva pealt maha 0% juurde hindlusega), olen ma esialgselt sisse pandud raha 3 kordistanud. Selle aja jooksul olen ostnud järelturult ~162 tuhande euro väärtuses laene ja müünud neid ~160 tuhande euro väärtuses. Kauplemisel väga suurt % vahelt ei saa, enamasti 1-2% ja osa ostetud laenudest läheb siiski punaseks, kuid mõnel juhul (ostad vahetult enne intressi laekumist ja müüd pärast laekumist maha) võib mõju tootlusele olla suurem.

Järelturu ostud on teinud enamasti robot, mis kasutab Bondora ametlikku API liidest, kuid müük on üldjuhul olnud manuaalne (kas kasutades Bondora enda veebilehte või enda loodud veebiliidest). Ajakulu on olnud müügi osas minimaalne, sest filtrite abil saab müüa korraga sadu laene. Kõige suurem osa ajakulust on läinud roboti ehitamiseks.

Täna need strateegiad enam väga hästi ei toimi. Miks? Nagu mõned teavad, siis Bondora on järjest rohkem investoreid suunanud kasutama nende Click and Grow toodet, mille puhul laenud järelturule ilmselt ei satu ja isegi kui satuvad siis tõenäoliselt on need hinnastatud piisavalt hästi. Ehk siis enamik Bondora tänaseid investoreid on passiivsed. Teiseks on vahepeal juurde tulnud võimalus müüa portfell tervikuna, seega ei saa sobivaid laene sealt välja korjata. Kolmandaks on aastatega järelturule tulnud ka palju konkurentsi. Neljandaks sööb Bondora suure osa tootlusest punaste laenude pealt ära, kuna nad võtavad 30% või rohkem sisse nõutud summast endale.

Päris exitit ma teha siiski ei kavatse, kuid tõmban tegevustega seal järjest rohkem tagasi ja müün maha laene, milles potentsiaali ei näe.

Kui keegi siiski tahab õnne proovida, siis võib vajutada sellele soovituslingile ja proovida. Aga olge hoiatatud, manuaalselt järelturul väga heale kraamile nii hästi ligi ei pruugi pääseda. Samas kui turul aktiivsus väheneb, siis võivad ka teised aktiivsed investorid seal otsi kokku tõmmata.

6 thoughts on “Bondora

 1. Eluolust ütleb:

  Damn, you’re good!

  1. Taavi ütleb:

   Tänud 🙂

 2. P ütleb:

  Kuidas neid punaseid müüa, mis allahindlusega?

  1. Taavi ütleb:

   Mina ei müü selliseid punaseid:
   * On teinud ühe aasta jooksul vähemalt ühe makse
   * Eesti laen

   Müün sellised:
   * Hispaania/Slovakia laen, pole viimase 2-3 aasta jooksul ühtegi makset teinud
   * Soome, pole vähemalt 3a jooksul ühtegi makset teinud
   * On Bondora hinnangul maha kantud ja reaalselt pole ka makseid teinud peale maha kandmist (mõnede puhul maksed siiski toimuvad)

   Selliseid mahakantud ja mitte maksvaid Hispaania omasid olen müünud kuni -90%, aga soovitan näiteks -50% pealt alla poole lasta iga paari päeva tagant. Alla -90% ei ole väga mõtet minna.

 3. cp ütleb:

  Väga hea postitus ning kudos. Samas ma pakun, et see maht oligi antud stateegia piir? Et 10+ korda suuremas mahus ei oleks saanud toimetada? Ise alustasin 2010 alguses, viimastel aastatel vahepeal küll uusi oste ei teinud, aga nüüd katsetan testportfellidega mõningaid järelturu strateegiaid. Samas jah, algusaegadel oli muidugi lihtsam tootlust kätte saada…

  1. Taavi ütleb:

   Tänan. Jah, ega mahtu oluliselt rohkem ei olnud sellise riskitaseme juures, muidu oleks rohkem sinna kapitali pannud. Kui veidi suuremat riski oleks võtnud või võtaks, oleks variante kindlasti veel. Kuna Bondora viimased uuendused vähendavad järelturu aktiivsust, siis ma ei ole hetkel näinud mõtet uute strateegiate uurimisse palju aega investeerida. Võib-olla peaks seda tegema.

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.