Soovin hoiatad kõiki praeguseid ja tulevasi Crowdestate investoreid riski eest, et Crowdestate võib vahendajana ühte osapoolt ette teatamata tühistada kahe investori vahel sõlmitud lepingu. Oma väidete tõestamiseks toon välja ka vaidluse, mis mul täna portaaliga tekkis.

Antud kaasusest tegi saate ka Investeerimisraadio (saade #140), kuula kindlasti ka seda.

Olukorra kirjeldus

Hiljuti avas Crowdestate oma kodulehel järelturu, kuhu investorid saavad oma investeeringuid turule müügile panna, lootuses leida teine osapool, kes on huvitatud soovitud hinna eest investeeringu endale ostma.

Kuna mulle järelturgudel tegutseda meeldib (varasemalt tegutsen nii Bondora kui Mintose järelturul erinevate strateegiatega), siis otsustasin ka Crowdestate järelturgu tähelepanelikumalt jälgima hakata. Ei läinudki kaua mööda, kui leidsin erinevaid pakkumisi, mis mulle huvi pakkusid ja mille ka ära ostsin. Sealhulgas paari protsendilise juurdehindlusega Tööstuse 47b projekti (11.aprill) ja 0% juurdehindlusega Kadaka pst 167 projekti (10.aprill). Esimese projekti tehingu tootlus arvestades projekti lõpuni jäänud aega ja hinda oli XIRR arvutuse kohaselt üle 600% ja teise projekti puhul 25-30% kanti.

Kõik oli kena, kuni tänaseni, kui sain järgmise kirja Crowdestate poolt (töötaja nimi peidetud):

image_2018-04-16_13-12-21.png

Ühesõnaga leidis Crowdestate, et neil on seaduslik alus etteteatamata tühistada müüja ja ostja vaheline tehing, ning kustutada portaalist kõik tehinguga seotud lepingud ning konto kanded. Tavapärane on sellistes olukordades teha tühistamiskanded, mitte kustutada kõiki andmeid ega lepinguid, mis ise on juba äärmiselt kahtlane ja minu hinnangul seaduse- või vähemalt hea tava vastane.

Seejärel vastasin ma Crowdestatele ja selgitasin enda hinnangut antud olukorrale. Sealhulgas mainisin, et müüja pidid olema kursis võimalusega, et järelturule laenu müüki pannes võib selle osta keegi kolmas, enne kui tema seda teha jõuab. Lisaks on minu teada seadusevastane teha tehingud seotud osapoolte vahel alla turu hinna, kuna sellega välditakse eraisiku tulumaksu maksustamist (antud juhul olid tehingud marginaalse juurdehindlusega, kuid näiteks Tööstuse projekti puhul on tänaseks kogunenud üsna palju intresse ja ilmselgelt ei soovinud müüja teha turuhinnaga tehingut vaid tahtis teadlikult või mitteteadlikult maksudest kõrvale hoiduda). Tehingu tühistamisega aitab Crowdestate kaudselt kaasa ka maksude maksmisest hoidumisele.

Minu kirjale vastas Crowdestate juht Loit Linnupõld lühidalt ja lakooniliselt ning ei seletanud lahti seda, mille alusel nad kahe isiku vahel sõlmitud lepingud tühistasid ja kõik tehingutega seotud andmed kustutasid.

image_2018-04-16_13-53-26

Loit on oma kirjas maininud ka uut funktsionaalsust – “kanne kontode vahel”, mida minu ja teiste investorite parimate teadmiste põhjal ei eksisteeri. Selle põhjal võib väita, et müüja pidi teadma, et ta paneb oma laenu müüki järelturule ning müügiks asja pannes ei saa eeldada, et keegi teine seda ei osta.

Selleks, et tehing järelturul üles panna, PEAB müüja tutvuma lepinguga ning kinntama lepingu kas SMS koodi sisestades või Google authenticatorit kasutades. Ostu korral on täpselt sama protsess, kus ostja tutvub lepinguga ning kinnitab selle koodiga. Sellega loetakse ka leping sõlmituks ja toimuvad raha ning osaku ülekandmine kontode vahel.

Teiseks, eeldusel, et tegu oli näpukaga, siis miks ei teavitatud tehingu kustutamise soovist koheselt, vaid ühe tehingu puhul 5 ja teisel 6 päeva hiljem. Kuna ma kahjuks ei osanud salvestada endale ka mõlema tehingu lepingut ning kuna Crowdestate on need omavoliliselt kustutanud, siis ei pruugi nende kahe tehingu vastaspool isegi olla sama isik, sest tehingud on tehtud erinevatel päevadel ja sellisel juhul pidi antud investor 2 korda sama “viga” tegema.

Mulle teadaolevalt teeb antud probleemist saate ka Investeerimisraadio, mis on kuulatav juba homme. Investeerimisraadios antud kommentaarides ütles Crowdestate esindaja, et tegelikkuses lepinguid ei eksisteerinudki, kuid siiski oli see olemas, kuidas muidu tean ma lepingu teise osapoole nime. Kahjuks on need lepingu kanded portaalist kustutanud ning Crowdestate väidab et neid ei eksisteerinudki ja seega ilmselt nad neid ka mulle ei väljasta.

Kokkuvõte

Antud tehingute tühistamisega jääb mul saamatu tulu enam kui 3400€ väärtuses. Olen palunud Crowdestatel põhjendada seaduslike aluseid nende tehingute tühistamise kohta ning palunud mulle saata ka kustutatud lepinguid.

Selle postitamise kirjutamise hetkel ei ole Crowdestate nendele päringutele vastanud.

Mina investorina kasutasin järelturgu eesmärgipäraselt – nägin seal head tehingut ning otsustasin projektitükid osta. Ma ei mõista, mis alustel CE sellesse tehingusse sekkus, müüja hilisem kahetsus tehingu tegemisel ei puutu minusse kui heausksesse ostjasse. See jätab Crowdestate käitumise kohta äärmisel halva mulje ning ma olen kaotanud usalduse nende vastu. Kuni tänaseni pidasin Crowdestate üheks eeskujulikumaks ühisrahastusportaaliks.

Eks igaühel on õigus otsustada, kellel on õigus. Minu hinnangul tegi Crowdestate kõike juba algusest valesti ja suuda tunnistada tehtud viga ning teeb sellega endale rohkem kahju, kui algselt tehti.

3 thoughts on “Crowdestate sekkub järelturul kauplemisse?

 1. Katre ütleb:

  Minul ka probleem CE järelturuga – soovisin müüa üle tähtaja läinud Kevade 9-t, aga nende süsteem ei luba seda müüki pakkuda:( Ilmselt pole arvestatud juurutamisel võimalusega, et laen võib olla ka üle tähtaja ning oodatavat intressi ei saa tavapäraselt arvestada. Vastasid, et edastavad probleemi IT-le. Ehk kunagi siis äkki ka tehakse see võimalikuks…

 2. Erik ütleb:

  CE meeskonna poolt täielik huumor! Oled sa lepingud saanud? CE investorina on mul raske seda case seedida. Nii me ühisrahastuse sektorit usaldusväärseks ei muuda.

  1. Taavi ütleb:

   Ei. Viimasele kirjale ei ole vastust tulnud. Ilmselt ilma juriidilise abita seda kätte ka ei saa, aga see on juba liiga kulukas ettevõtmine, eriti ajalises mõttes. Loodetavasti nad ise õppisid sellest ja rohkem nii ei juhtu. Tahaks seal ise ka veel edasi investeerimisega tegeleda.

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.