Mis siis nüüd juhtus? Viimase kuuülevaate olen kirjutanud eelmine august ja vahepeal pole midagi erilist portfellis toimunud ja seepärast pole ka mahti olnud postitusi vorpida. Kunagi, veel headel aegadel, hurjutati sellega, et paljud blogijad kaovad ära kui portfellid sulama hakkavad. Mõtlesin, et ujun siis hoopis vastuvoolu ja kirjutan üle pika aja uue postituse, kui kõik raporteeritavad numbrid on punast värvi.

Tegelikult minu portfellis märtsis VEEL väga hullu ei juhtunudki (NB! Ma ei ole Funderbeami osakute väärtuste muutuseid arvestanud, kuna uuendan neid ainult siis kui mõnda positsiooni suurendan/vähendan või alles aasta lõpus). Peamiselt seepärast, et mul olid üsna väikesed aktsiapositsioonid. Vahetult peale suuremat punast päeva realiseerisin ma enamus oma Balti aktsiapositsioonidest ning mõned päevad hiljem võtsin põhjast uued positsioonid, millest mõned müüsin peale “surnud kassi põrget” uuesti kasumiga maha. Sarnaselt toimetasin USA turul, kus põhjast võtsin erinevad positsioonid ja “pullilõksu” moodustumisel müüsin enim kasvanud positsioonid kasumiga maha. Just tänu nendele spekulatsioonidele õnnestus punast see kuu vähendada.

Üldiselt olen oma passiivsed laenustrateegiad peatanud ning laekuva raha välja kandnud ja raha positsiooni suurendanud. Väikestes osades olen võtnud ka positsioone Balti ja USA turgudel, nii üksikaktsiates kui ka erinevates indekseid jälgivates ETF’ides. Samuti olen ära kasutanud 33% selle aasta kolmanda samba sissemaksest.

Mintoses õnnestus mul enne Varksi probleemide ilmnemist sealseid positsioone järelturu kaudu vähendada. Ma ei näinud seda riski ette, aga hirmu tekitas aina suurem ootel maksete maht ning tõsiasi, et Varks moodustas 50% Mintose portfellist. Seepärast otsustasingi portfelli rebalannseerida. Kahjumiga müüdud positsioonid katsin allahindlusega ostetud Mogo positsioonidega. Praegu on Varksi all kinni c.a 7K eurot. Usun, et selle aasta jooksul saab raha koos intressidega tagasi ja see pärast pole portfellis positsioone veel alla hinnanud.

Mis saab edasi? Kaua kriis kestab? Millal on põhi? – Ma ei tea! Minu jaoks kõige tõenäolisemad stsenaariumid on hästi välja toodud järgmises tehnilises analüüsis:

Hetkel plaanin vähendada kulutusi, sealt kus on mõistlik ja võimalik. Suurendada raha osakaalu ning ajas hajutades teha aktsiaturgudelt oste. Sisetunne ütleb, et kukkumist veel jagub ja seega ostudega ei kiirusta ega rapsi.

Rahulikku meelt, häid otsuseid ning loomulikult palju tervist sellel keerulisel ajal!

Passiivne sissetulek

Kuu neto passiivne sissetulek (sissetulekust on maha arvutatud erinevad kulud, näiteks tehingutasud, mahakantud laenud jms.) langes võrreldes eelneva kuuga -149€ ja oli 2459€. Portfelli väärtuse kasv (realiseeritud ja realiseerimata tulud miinus kulud) vähenes võrreldes eelneva kuuga 1894€ ja oli -556€. Portfelli annualiseeritud kuutootlus oli 13.03 protsendipunkti eelnevast kuust madalam ehk -2.48%.

Portfell

Laenud34,12%
Omaraha20,80%
Mintos12,20%
Bondora1,02%
Moneyzen0,07%
Estateguru0,03%
Võlakirjad23,78%
Otselaen 111,08%
Endover5,32%
Credistar3,69%
Otselaen 23,69%
Raha22,25%
EUR21,41%
USD0,84%
Kasvuettevõtted10,60%
Otseinvesteering 15,54%
CHAGA1,03%
AMPLER0,97%
NUDIST0,76%
LAMUU0,55%
BIKEEP0,54%
TANKER0,37%
BOOSTYOURSELF0,35%
FUNDERBEAM0,12%
Aktsiad9,26%
USA aktsiad / ETF’id3,90%
3 sammas2,45%
Swedbank1,24%
EU aktsiad / ETF’id0,59%
TKM1T,TL0,31%
LHV1T,TL0,29%
SAB1L0,26%
EFTEN40,21%

2 thoughts on “Märts 2020 ülevaade

  1. Finance Freedom ütleb:

    Mis arvad, kas Funderis olevad ettevõtted suudavad selle kriisi üle elada?
    Hetkel kõik tummiselt langenud.

    1. Taavi ütleb:

      Väga keeruline vastata. Ilmselt kõik ei pruugi üle elada, eriti raske võib olla väiketootjatel. Hetkel osta ei plaani, kui asjad selgemad, võib kaaluda isegi.

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.