Aegajalt on väikeinvestoritega rääkides teemaks tulnud ajakulu seoses investeeringute ja portfellide haldamisega ning erinevad tööriistad ja nipid nii ajakulu vähendamiseks kui ka portfelli kohta raportite loomiseks. Seetõttu võtsin ette ja tõin välja programmid ja nipid mida ma ise kasutan. Kõik need ei ole küll kõigile avalikult kättesaadavad, aga enamus siiski on.

Rahapäevik ehk raamatupidamine

Kõige aluseks on raamatupidamine, mis on tähtis nii Maksuametile kui ka algandmete seisukohalt. Kõigepealt kasutan ma GnuCash nimelist programmi, kuhu on mul loodud klassikalisele raamatupidamisele sarnaselt kontoplaan, mis sisaldab erinevaid varade kontosid (raha, pangakontod, kinnisvara, investeeringud, aktsiad jms.), sissetulekute kontosid, väljaminekute kontosid ja kohustuste kontosid. See tähendab, et igal kandel on olemas vastaspool ja kõikide kontode summa kokku on 0. Paljud kasutavad selleks Excelit, aga minu arvates on kontosüsteem palju lihtsam ja loogilisem. Põhimõtte kohta saab lähemalt lugeda siit. Tavaliselt kannan ma andmed sisse kord kuus ja see võtab aega ligikaudu poolteist tundi.

GnuCash on tasuta ja igaüks võib ise seda ka katsetada. Lisaks raamatupidamisele, on seal võimalik sisestatud andmete põhjal ka erinevaid raporteid koostada. Mina ise seda funktsionaalsust ei kasuta, aga sellest täpsemalt juba all pool.

Lisaks GnuCashile, kasutan ma juba aastaid Merit Aktiva nimelist veebirakendust ettevõtete raamatupidamise jaoks. Programm on lihtne ja loogiline ning enamike kandeid on võimalik teha ära automaatselt (andmete automaatne import LHV’st või SEB panga väljavõtte import), käibedeklaratsiooni genereerimine XML faili ja selle import Maksuametisse. Samuti on võimalik seal genereerida kõik vajalikud raportid majandusaasta aruande jaoks.

Üldine ülevaade ja raporteerimine

Teiseks tähtsaks elemendiks portfelli haldamisel, on raamatupidamisel tekkinud andmete visualiseerimine ja andmete kasutamine raportite loomiseks ja tootluse arvutamiseks. Selleks olen ma kirjutanud eraldi veebirakenduse, mis kasutab GnuCashi andmebaasi erinevate portfellivaadete ja raportite loomiseks.

Hetkel on seal võimalik sealt vaadata portfelli varade jaotust erinevatel ajahetkedel ja neid oma vahel võrrelda. Vaata erinevate kontode või kogu portfelli käibeid, tootlust (XIRR, Time-Weighted Rate of Return, Return on Average Assets) ja konto või portfelli väärtuse muutumist ajas.

Igapäevane jälgimine

Täna tegutsen ma aktiivselt neljas erinevas ühisrahastusportaalis ja näiteks Mintoses on mul konto kahel erineval firmal. Lisaks toimetan ma üsna aktiivselt Bondora, Crowdestate ja Mintose järelturgudel ja maksimeerin Omaraha tootlust. Seetõttu on mul oluline omada pidevat ülevaadet nende portaalide kontoseisude kohta, et oma strateegiaid kohandada.

Kõigi 5 portaali jälgimine eraldi ja portaalis aktiivselt tegutsemine ei ole ajaliselt mõeldav, seetõttu olen ma ehitanud endale robotid, mis koguvad jooksvalt erinevatest portaalidest erinevaid vajalikke andmeid. Andmed kogub robotite käest kokku Prometheus. Saadud andmeid visualiseerin ma Grafana abil. Allpool on näha ühte sektsiooni (vaba raha hulka portaalides) graafilisest vaatest, mida ma päeva jooksul aegajalt (tavaliselt mobiilist) vaatan.

grafana

Lisaks andmete kogumisele, tegutsevad robotid ka kus rohkem, kus vähem, järelturul ning saadavad tähtsamatest leidudest või sündmustest teateid automaatselt Telegrami vestlusesse. Tänu sellele ei pea ma oma aega kulutama portaalide ja järelturgude jälgimisele, vaid saan ülevaate ühest kohast ja ühe korraga ning tähtsamatest sündmustest, mis vajavad minu sekkumist, antakse automaatselt teada.

Kui mõni tehnilisem inimene tunneb huvi, siis robotid on kirjutatud nodejs keeles ning kogu tarkvara paikneb Amazoni erinevates serverites.

Milliseid programme või nippe kasutad sina oma portfelli majandamiseks? Anna julgelt teada või küsi lisa, kui antud postituses midagi segaseks jäi!

2 thoughts on “Minu portfelli haldamise tööriistad

  1. peeter ütleb:

    Sooviksin antud robotit ehitada, kuid ei ole üldse skille. Kas on sul quick tipe, kuidas jälgima panna ja luua antud robot?

    1. Taavi ütleb:

      Selle jaoks on vaja arenduskogemust, muudmoodi kahjuks ei ole võimalik.

Kommenteeri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.